Ana SayfaEkonomiTürkiye’de Rüzgâr Boşa Gidiyor!

Türkiye’de Rüzgâr Boşa Gidiyor!
T

-

Coğrafi konum itibari ile hem güneş enerji sistemleri hem de rüzgâr enerji sistemleri açısından çok yüksek potansiyele sahip olan Türkiye her iki alanda da potansiyelinin çok altında enerji üretimi gerçekleştirebiliyor. Bursa’da gerçekleşen bir konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’nin rüzgâr haritasını çıkardığını belirten Dünya Rüzgâr Enerji Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, 1989 yılında çıkarılan rüzgâr haritasına göre Türkiye’nin o dönemde 83 bin megavatlık rüzgâr enerjisi potansiyelinin olduğunu söyledi.

Ekonomiye Katkı Sağlar

Bu potansiyelin değerlendirilemediğini belirten Uyar, şu an ki kurulu rüzgâr enerjisi gücünün 1989 yılındaki sonuçlara göre düşük olduğunu belirten Uyar, fırsatın değerlendirilemediğini söyledi. Aynı süreçte Almanya’nın 8 bin megavat potansiyeli olduğunu ve şu an 60 bin megavatlık kurulu rüzgâr enerji sistemi olduğunu, Türkiye’nin ise 83 bin megavatlık potansiyelinin şu an sadece 6 bin megavatının değerlendirildiğini ve bunun çok düşük bir seviye olduğunu belirten Uyar, sahip olunan potansiyelin kullanılmasının ülke ekonomisine büyük katkılarının olacağını söyledi.

Rüzgâr Boşa Gidiyor

Türkiye’nin coğrafi konum itibari ile rüzgâr enerjisinde pek çok ülkeden daha önde olduğunu ancak değerlendirilmediği için çok büyük kaybediş yaşandığını belirten Uyar, yıllardır doğalgaz kullanıldığı için yenilenebilir enerjiye gerekli önemin gösterilmediğini söyledi. En ucuz enerjinin rüzgâr enerjisi olduğunu söyleyen Uyar, rüzgâr enerjisine yapılan her yatırımda petrole verilen para oranının düşmesini sağlayacağını, bu enerji kaynağı için kimse ile savaşmaya gerek kalmadığını bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de rüzgâr boşa gidiyor diyen Uyar, şu an potansiyelin 150 bin megavat olduğunu ancak kullanılanın ise 6 bin megavat olduğunu, bu rakamında 25’te bir’e tekabül ettiğini ve çok düşük bir oran olduğu sözlerine ekledi.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol