Tekstilde Teşvik Yüz Güldürecek

0

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yapılacak teşviklerden yararlanmak isteyen ancak yapılacak teşviklerin zamanlaması ve yapılacağı yer konusunda memnuniyetsiz olan tekstil ve hazır giyim üreticileri adına açıklama yapan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, son görüşmelerden sonra yapılacak yeni düzenlemelerin tekstilcilerin yüzünü güldüreceğini söyledi. Tekstil ve hazır giyim sektörüne cazibe merkezleri programı kapsamında verilecek teşvikin 5 il sınırlamasının 23 ile çıkarılması için Kalkınma Bakanlığı ile görüşüldüğünü ve bakanlığın bu konuda olumlu tepkiler verdiğini belirten Fayat, projenin son halinin daha verimli olacağını söyledi.

Fabrika Yatırımı Taşınmadan Teşvik

Tekstilcileri zora sokacak konuların başında teşvikin veriliş zamanı olduğunu belirten Fayat, tekstilcilerin mevcut yatırımlarını cazibe merkezleri programı kapsamındaki illere taşınması sürecini kapsayacak şekilde yani henüz fabrika yatırımı taşınmadan mevcut yerindeyken verilmesi taleplerinin Bakanlık tarafından olumlu karşılandığını söyledi.

Teşvikler Çok Önemli

Cumhuriyet tarihinin en önemli teşviklerinin yapıldığı bir sürecin yaşandığını belirten Fayat, cazibe merkezlerinin ülke ekonomisine çok büyük katkısı olacağını, yatırım imzasını atan firmalara taşınma hazırlığını tamamlayana kadar 1 – 2 yıl mevcut teşvikten yararlanmalarının çok büyük kolaylık sağlayacağının altını çizdi. Bakanlığın taleplerine olumlu baktığını belirten Fayat, konunun Bakanlar Kurulu’na sunulduktan sonra netleşeceğini söyledi.

23 İle Çıkmalı

Mevcut durumda tekstil ve hazır giyim sektörü için verilecek teşviklerde Van, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’in proje kapsamında olduğunun ancak bu illerin ağırlıklı olarak terörle anıldığını belirten Fayat, güvenlik olmadan yatırımın gitme olasılığının olmadığını bu nedenle teşviklerin 23 ili kapsayacak şekilde genişletilmesinin çok daha faydalı olacağını ve yatırım olasılığını da artıracağını belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın