Ana SayfaEkonomiİntibak’ta Gözler Anayasa Mahkemesine Çevrildi

İntibak’ta Gözler Anayasa Mahkemesine Çevrildi

-

İntibak Zammında Son Durum!

Anayasa Mahkemesinin emeklileri yakından ilgilendiren kararı sonrasında, milyonlarca emekli vatandaşın maaşına zam yapılacak. Mahkeme intibak yönlü karar verirse emekli maaşlarına aylık 355 TL kadar zam söz konusu olacak.

Anayasa Mahkemesinin vereceği intibak kararı 2000 senesi ve sonrasında emekliliği hal eden vatandaşları kapsayacak. Bu noktada 2000 yılında ve sonrasında emekli olan vatandaşlar kararın çıkması için sabırsızlanıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde intibak yargıya taşınmış ve Kamu Denetçiliği Kurumu haklı bulunmuştu. Sonrasında konu Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı tarafından İdare mahkemesine, ardından Yargıtay’a kadar götürülmüştü. İbrahim Avcı iki mahkemeden de negatif yönlü yanıt almış, intibakı Anayasa Mahkemesi bünyesine taşımıştı. İşte bu konuda Anayasa Mahkemesinin kararı nihai olarak değerlendirilecek ve olumlu şekilde sonuçlanması halinde emeklilere 355 liraya varacak zam söz konusu olacak.

Anayasa Mahkemesi bu konuyla ilgili kararını iptal şeklinde vermesi durumunda 2000 yılında ve sonrasında emekli olanlar intibak zammı almaya hak kazanacak. Bu karar emsal karar sayılacak ve tüm emekliler bu imkandan faydalanabilecek. Bunun yanında intibak zammı almak için emekli vatandaş mahkemeye gitmek zorunda da kalmayacak. Emekli maaşlarına direk olarak yansıtılacak zam her ay düzenli olarak ödenecek.

Bir gazetede yayımlanan habere göre, intibaktan faydalanan işçi emeklileri 2013 senesinde elli ile 355 lira arasında zam aldı. Anayasa Mahkemesi intibak düzenlemesindeki ilgili maddeyi iptal kararı verirse, zam miktarı yine 2013 yılında uygulanan zam miktarı kadar olacak.

Türkiye Emekliler Derneği intibak yasasından yararlanacak emekli vatandaş sayısını 4 ile 5 milyon kişi olarak açıkladı.

Bu konu dışında emekliler Temmuz ayında enflasyon zammı da alacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol