Ana SayfaEkonomiGayrimenkul Sertifikası Geliyor

Gayrimenkul Sertifikası Geliyor
G

-

Geçtiğimiz yıl Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Gayrimenkul Sertifikası sonunda hayata geçirilecek. Hükümetin 2016 yılı eylem planı içerisinde bulunan geçtiğimiz yıl Resmî Gazete’ de yayımlanan ancak uzun süredir beklemede olan uygulama ile ilgili güzel haber sonunda geldi. Gayrimenkul Sertifikası uygulamasının Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde hayata geçirileceği konusunda açıklama yapıldı.

Gayrimenkul Sertifikası

Belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenen firmalar tarafından, inşa edilen ya da edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanlarında değerlendirilmek için ihraç edilen menkul kıymetlerdir. Ellerinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası olanlar sertifikada belirtilen tarihte inşa edilen gayrimenkuldün bağımsız bir bölümünü satın alabilecekleri gibi, gayrimenkul sertifikası ihraç edenler gerekli işlemleri yerine getirmedikleri taktirde ortaya çıkacak cezai şartları bir banka tarafından garanti etmek zorundadır. Yetkililer gayrimenkul Sertifikası hakkında detaylı bilgilerin 8 martta düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Detaylar Toplantıda

TOKİ öncülüğünde hayata geçirilecek Gayrimenkul Sertifikası ile ilgili detaylar, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin ve Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’ın katılımı iler gerçekleştirilecek basın toplantısında açıklanacak.

Sektörde Hareketlilik Yaşanacak

Yapılacak Gayrimenkul Sertifikası uygulaması ile sektörde hareketlilik yaşanacağını söyleyen Turan, uygulama ile sektördeki küçük yatırımcıların da önünün açılacağını, bu sayede sektöre yeni bir enstrümanın katılacağını ve bundan sonraki yapılan çalışmalara örnek teşkil edeceğini söyledi. Turan, uygulama hakkındaki en net bilgilerin 8 Mart Çarşamba günü ilgili tüm tarafların katılımı ile gerçekleşecek toplantı ile alınabileceğini sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol