7 Bin Bekçi Alınacak

Alınan talimatların ardından mahallelerde güvenliği sağlamak için bekçi alımlarının hızlandırılmasına karar verildi. 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ve sonrasında verilen talimatların ardından çarşılarda ve mahallelerde güvenliği sağlamak amacıyla bekçi alımlarının artırılmasına karar verildi. Kolluk kuvvetler kapsamında çarşı ve mahalle bekçileri teşkilatının bir anlamda güçlendirilmesi planlanıyor. Cadde ve mahallelerde yaşanabilecek herhangi bir soruna karşı güvenliğin sağlanması için mahalle bekçilerinin artırılması planlananlar arasında yer alıyor. 

Valilik tarafından yapılacak olan açıklamaların ardından şuan hali hazırda 5 bin 392 bekçinin bulunduğu öğrenildi. Bunun ardından kadronun güvenliğin sağlanması için artırılmasına karar verildi. Yapılacak olan süreç içerisinde 7 bin bekçi alımının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Valilik tarafından yapılacak olan açıklamaların ardından resmi internet sitelerinde konu hakkında gerekli bilgilendirmelerin yapılması planlanıyor.Yapılacak olan bekçi alımlarının Doğu Anadolu’da bulunan illerin ardından Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illerinde sırasıyla yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz ay Doğu anadolu’da bulunan bazı şehirlerde bekçi alımları için valilik tarafından gerekli duyurular yapılmıştı. Bu duyuruların ardından 280 bekçi alımı gerçekleştirilmişti. 

Bunun ardından kalabalık olan İstanbul’da 700 bekçi alımı için harekete geçilmişti. Bu konuda alımların devam etmesi konusunda sürecin hala işlediği belirlenenler arasında yer alıyor. İlerleyen günlerde İstanbul’da görev yapacak olan bekçi sayısının artırılması planlananlar arasında yer alıyor. Belirlenen illerde bekçi ihtiyacının artmasının ardından zaruri hallerde güvenlik görevlilerinin yetişemediği hallerde can ve mal kaybının yaşanmasının engelleneceği açıklandı. Bekçi olabilmek için başvurulan illerde en az bir yıl ikamet etmeleri, Türk vatandaşı olmaları ve ortaokul ya da lise mezunu olmaları bekleniyor. Sözlü sınavların ardından yazılı sınavlarda yapılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.