Ana SayfaEkonomiİnternette Satılan Çakma Grip Çaylarına Dikkat

İnternette Satılan Çakma Grip Çaylarına Dikkat

-

Sahte Sağlık Ürünlerini Satan Sitelere Ceza Yağdı

Sağlık Bakanlığı internetteki sağlık ürünlerini mercek altına aldı. Yapılan incelemelerde sahte olan ürünler tespit edildi. Bu kapsamda yer alan ürünlere toplamda sekiz milyon 700 bin liralık para cezası verildi. Sağlık ürünleri içerisinde en fazla ceza kesilen ürün ise grip çayları olarak kaydedildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu sahte sağlık ürünlerini kayıt altına aldı. Geçen yıl yapılan incelemelerle sahte olduğu belirlenen ve internet kanalıyla satılan ürünlere bakanlık para cezası ve siteyi erişime kapatma gibi yaptırımlar uyguladı.

Bu kapsamda sağlık beyanı verilen ilaçların internetten satıldığı görüldü. Satış yapan beş bin 56 adet site devre dışı bırakıldı. Toplamda dört bin 590 adet site ise vatandaşları kandıran tanıtım çalışmaları nedeniyle mercek altına alındı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet edilen bu sitelere yönelik denetimler uygulandı. Vatandaşları kandıran toplam 138 adet site ise savcılığa şikâyet edildi. söz konusu siteler içerisinde hem kurumsal hem de şahıs siteleri bulunmaktaydı.

Sağlık takviye ürünü ismiyle satışa çıkan ürünler arasında grip çayları, boğaz pastilleri, kilo vermeye yardımcı ürünler ve cinsel performansı arttıran ürünler ceza kesilen kalemlerin başında geldi.

Bakanlık yaptığı denetimlerle bu ve bunun gibi sahte ürün satışı yapan sitelere 2016 yılında toplamda sekiz milyon 700 bin liralık ceza kesti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre internetten satışı yapılan bu ürünlere yönelik denetimler 2017 yılında artarak devam edecek.

Bu rakam 2015 yılında ise iki milyon 410 bin lira seviyesinde gerçekleşmişti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol