Gündem Sağlık Borcu Olanlara Müjde!

Sağlık Borcu Olanlara Müjde!

Son Güncelleme:

Gelir testine girmedikleri için en yüksek seviyeden borçlanan vatandaşların başvuru yapmaları halinde borçları düşecek ve taksitle ödeme imkanları geliştirilecek. 

Son zamanlarda çok fazla tartışmalara neden olan Genel Sağlık Sigortası sisteminde yeni bir düzenlemeye gidildiği açıklandı. 1 Nisan tarihinden itibaren sistemin değişeceği belirtildi. Artık vatandaşların lehine olarak yeni sistemin uygulanması beklenirken son zamanlarda oldukça fazla konuşulduğu gibi primlerin 53 liraya düşmesi bekleniyor. Daha önceki dönemlerde gelir testine girmedikleri için en yüksek prim miktar üzerinden borçlanan vatandaşların bir anlamda borçlarının düşürülmesi için uzun zamandır çalışmalar yapılıyordu. 

1 Nisan tarihinden itibaren bu borçlarda yapılandırma sistemine girebilecek. Bu sayede hem borç miktarında önemli ölçüde bir düşüş yaşanacak hem de taksitle ödeme imkanı getirilecek. 12 taksitle ödeme yapabilecek olan vatandaşların bu durumdan yararlanabilmeleri için öncelikli olarak en geç bir yıl içerisinde başvuru yapmaları gerekecek. Aksi takdirde eski sistem üzerinden borçlarını ödemek zorunda kalacaklar. Daha önceki dönemlerde gelir testi prim miktarını belirlediği için zorunlu hale getirilmişti. Bunun ardından gelir testine çeşitli sebeplerden dolayı girmemiş kişilerin ödeme imkanları belirlenemediği gibi en yüksek prim miktarından borçlanmaları sağlanmıştı. Bu borçlanmalar ise biriktiği için ödeme imkanlarının çok daha zor hale gelmesini sağlamıştı. 

Yeni sistemin hayata geçirilmesinin ardından ödenmemiş olan birikmiş borçların gecikme zamları ve faizlerinin alınmaması sağlanacak. Yeni sistemde her vatandaş için prim miktarı düşürülerek 53 lira olarak belirlendi. 12 ay içerisinde ödemeler yapıldığı takdirde üzerine herhangi bir ek faiz ya da zammın konulmayacağı açıklandı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler