Ana SayfaEkonomiKonut Alacaklara Müjde! Damga Vergisi Sıfırlandı

Konut Alacaklara Müjde! Damga Vergisi Sıfırlandı
K

-

Konut alacaklara müjdeli haber geldi. Tapu harçlarına indirim yapıldı.

Tapu Harçlarında İndirim! Son Gün 30 Eylül

Tapu harçlarına yapılan indirim, konut alacak vatandaşın yüzünü güldürdü. 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olacak tapu harçlarındaki indirimden yararlanmak istiyorsanız kararınızı çabuk verin!

Tapu harçlarına uygulanacak indirim sonrasında bu oran binde 20 seviyesinden, binde 15 seviyesine düştü. Bunun yanında tapu işlemleri sırasında uygulanmakta olan damga vergisi ise sıfır seviyesine indirildi.

Resmi Gazetede yayımlanan kararlar doğrultusunda tapu harcında indirim yürürlüğe girdi.

İLK SİNYALİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI VERMİŞTİ

Tapu harçlarında indirim uygulanacağının ilk sinyalini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki vermişti. Geçen günlerde Bakan konuyla ilgili indirimlerin uygulanacağını belirtmişti.

BİNDE 15 ORANINDA TAHSİLAT YAPILACAK

Alınan karar sonrasında uygulanmakta olan tapu harcındaki binde 20’lik oran binde 15’e düştü. bu oranlar konut ve işyerlerinde uygulanacak. Yani yeni konut almak isteyen vatandaş tapu harcı olarak binde 15 oranında vergi ödeyecek. Bu uygulamadan kat irtifakı tesis edilmiş olanlarda yararlanacak.

DAMGA VERGİSİ SFIRLANDI

Kararla birlikte tapu işlemlerinde tahsil edilmekte olan damga vergisi sıfırlandı. Düzenleme öncesinde bu oran yüzde 0,94 oranında alınmaktaydı. Bu düzenlemeden yapı denetim sözleşmeleri, danışmanlık hizmet sözleşmeleri de dahil bir çok alan yararlanacak.

30 EYLÜL TARİHİNE KADAR UYGULANACAK

Alınan kararla birlikte konut alacaklar derin bir nefes aldı. Tapu harcında uygulanacak indirim 2017 yılının Eylül ayı sonuna kadar geçerli olacak. Tapuda işlem yaptıracaklar bu tarihe kadar tapu harçlarını ifade edilen oranlar üzerinden ödeyecek. Damga pulundan tahsilat da bu tarihe kadar yapılmayacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol