Ana SayfaEkonomiEnerji ve Madencilikte Teşvik

Enerji ve Madencilikte Teşvik
E

-

Ülke genelinde gerçekleştirilen ekonomik kalkınma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Milli istihdam seferberliği, ihracat alanında yapılan teşviklerin yanı sıra enerji ve madencilik alanında yapılan teşviklerde son günlerde oldukça dikkat çekici hale geldi. Ekonomi bakanlığı tarafından açıklanan ay sonu verilerine göre 2017 yılının şubat ayında madencilik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösterecek olan 170 proje için teşvik belgesi düzenlendi. Bakanlık verilerine göre şubat ayında hizmet, imalat, tarım, enerji ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin 466 yatırımı alanlarında teşvik belgesi alma hakkı kazanarak belgelerine kavuştu.

Yeni Yatırımlar Çoğunlukta

Bakanlık tarafından açıklanan bilgilere göre teşvik belgesi verilen projelerin hemen hepsi yeni yatırımlardan oluşuyor. Şubat ayında enerji ve madencilik sektörlerinde faaliyet göstermek için düzenlenen 170 projeye yatırım teşvik belgesi verildiğini belirten yetkililer, belge alan projelerin sabit yatırım tutarının toplam 1 milyar 585 milyon lira civarında olduğunu, enerji ve madencilik alanındaki yatırımlar için düzenlenen toplam 170 teşvik belgesinin 163 adetinin tamamen yeni yatırımlar için düzenlendiğini ve bunun ekonomi alanında büyük sıçrayışlara sebep olacağını söylüyorlar.

Yatırımlar İstihdam Sağlayacak

Yapılan yatırımlar sonrası ekonomide hareketlilik olmasının yanı sıra istihdam alanında da hareketliliğe sebep olacağını belirten yetkililer, yatırımların gerçekleştirilmesi sonucunda enerji ve madencilik sektöründe 643 kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. söz konusu yatırımlar içerisinde sabit yatırım tutarı en yüksek olan projenin 236 milyon lira ile İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret AŞ’ye ait Termik Santral Azotoksit Giderim Ünitesi yatırımı olduğunu belirten yetkililer, bu projenin dışındaki istihraç ve işleme yatırımı ile gündeme gelen TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 167 milyon liralık yatırımı olduğunu, Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim AŞ’nin 612 megavatlık termik santral modernizasyon yatırımının ise 128 milyon lira olduğunu söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol