Ana SayfaEkonomiDünyanın En Büyük 20. Elmasına Paha Biçilemiyor

Dünyanın En Büyük 20. Elmasına Paha Biçilemiyor
D

-

Dev Elmas Görenleri Büyüledi

Dünyanın en büyük 20. elmas kütlesi Sierra Leone topraklarında bulunmayı bekliyormuş. Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone’de bulunan dev elmas görenleri mest etti.

Sierra Leone zengin elmas yataklarına sahip olarak bilinse de, bölgede bu büyüklüğe sahip bir yontulmamış bir elmas bu güne kadar hiç görülmemişti. Dünyanın yontulmamış en büyük 20. elması unvanını alan Sierra Leone’de bulunan bu paha biçilemez elmas bir papaz tarafından bulundu. Sierra Leone’nin Kono ilçesinde topraktan çıkarılan elmasın 706 karat olduğu ifade edildi.

Dünyanın en büyük yirminci elması olarak kayıtlara geçtiği öğrenilen elmasın değeri ise dudak uçuklatacak bir miktarda! Uzmanlar elmasın değerinin beş milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtirken, elması görenler gözlerini bu değerli taştan alamıyor.

DEVLET BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Sierra Leone’de bulunarak yetkililere teslim edilen elmas ülke gündemine oturdu. Devlet Başkanlığı elması bularak yetkilere haber veren kişiye ve bölge halkına teşekkür etti. Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma tarafından teşekkür konuşmasında, “Bu dev elması kaçak olarak ülkemizden çıkarmayan kişilere ve özellikle bölge yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yetkililere teslim edilen dünyanın en büyük elmasının başkente getirildiği öğrenildi. Ülkenin başkenti olan Freetown’da saklandığı ifade edilen elmasın ne yapılacağı hakkında bir açıklama yapılmadı. şimdilik ülkenin Merkez Bankası kasasına konduğu açıklandı.

Ülkede daha öncede büyük boyutlara sahip elmaslar bulunmuştu. Sierre Leone sınırlarında bulunan en büyük yontulmamış elmas ise 969 karat idi. Bu elmas ise 1972 yılında bulunmuştu. Sierra Leone Yıldızı olarak adlandırılan elmas öncesinde ise ülkede 3106 karatlık bir elmas çıkarılmıştı. Bu elmas ise Cullinan Elması olarak adlandırılmıştı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol