Ana Sayfa Sigorta Kamu Çalışanları 1 Nisan’da BES’li Olacak

Kamu Çalışanları 1 Nisan’da BES’li Olacak

-

Bireysel emeklilik sisteminin kapsamının arttırılması ve sisteme katılımın arttırılarak tasarruf oranlarının yükseltilmesi amacı ile 2017 yılı itibariyle 2 buçuk milyon memur ve 1 buçuk milyon özel sektör çalışanının sisteme katılması bekleniyor.

Sistem öncelikle bin ve üzeri çalışana sahip olan özel sektör tarafından denenmeye başlandı. 2 aylık cayma süreci sonucunda otomatik olarak sisteme katılmış olan 1 milyon 750 bin çalışanın 950 bini sistemden ayrılmayı tercih etti. Bu aşamada sisteme katılanlardan 90 milyon liraya yakın birikim elde edildi.

Memurlar ve 250 ila 1000 arasında çalışanı bulunan özel sektörün de 1 Nisan tarihi ile sisteme girmesi ile toplamda 4 milyon bireyden otomatik olarak prime esas kazançlarının yüzde 3’üne denk gelecek miktarda bireysel emeklilik kesintisi gerçekleştirilecek.

1 Temuz 2017 tarihinde ise sisteme 100 ila 250 çalışanı olan özel sektör dahil olacak. Bu sayede 1 buçuk milyon kişi daha bireysel emeklilik sistemine dahil olmuş olacak. 1 Ocak 2018 tarihinde sisteme mahalli idareler ve Kamu İktisadi Teşekküleri dahil edilecek.

Söz konusu otomatik bireysel emeklilik sisteminde özel sektör ve kamu hazine tarafından yetkilendirilmiş 19 firmadan herhangi birini tercih edebilecek. Çalışanlara ise 2 aylık cayma hakkı tanınacak. Bu sürenin içerisinde sistemden ayrılmayan çalışanlar BES tarafından sağlanan imkanlardan yararlanabilecek.

Devlet Teşviki Devam Ediyor

Çalışanların maaşlarından tahsil edilen katkı paylarına devlet tarafından yüzde 25 teşvik sağlanacak. Bunun yanında iki aylık cayma süresi sonucunda sistemden ayrılmayanlara bin lira tutarında devlet katkısı ödenecek.

Otomatik BES uygulamasında emeklilik durumunda içerideki birikimini yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih edenlere ise birikimlerinin yüzde 5’i oranında devlet katkısı teşviki ödenecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler