Ana SayfaGündemHükümetten Bankalara Şart Sunuldu

Hükümetten Bankalara Şart Sunuldu
H

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaların ardından klasik bankacılık içerisinde bankaların abartılı teminatlar istemelerinin doğru olmadığını dile getirdi. 

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve esnafların rahat edebilmeleri amacıyla ile devlet tarafından 50 bin liralık faizsiz kredi ödenmesine karar verilmişti. Yapılan başvuruların pek çoğu olumlu şekilde sonuçlanmıştı. Bunun ardından geçen yıl yaşanan sicil sorununun tekrar yaşanmasını engellemek amacıyla hükümet tarafından sicil affı getirilmiş ve bu af sonucunda kredi desteğinden pek çok kişinin yararlanması için adımlar atılmıştı. Geçen yıla göre büyük oranda sayı artarken 460 bin KOBİ’nin faydalanacağı açıklanmıştı. 

Kredi desteği almaya hak kazanan işletme ve esnaflar bankaya gittikleri zaman büyük hayal kırıklığına uğramışlar ve bankalar tarafından çeşitli durumlar bahane edilerek kredilerin verilmesi engellenmişti. Ya da bankaların büyük teminatlar isteyerek işleri yokuşa sürdüğü açıkça görülmüştü. Hükümet tarafından bankalara şimdiye kadar defalarca çağrı yapılmış ancak bu çağrılara herhangi bir yanıt alamadığı için son olarak yaptırım yapabilme hakkını saklı tuttuklarını belirtmişti. Geçtiğimiz günlerde ihracatçıların ve KOBİ’lerin finansmana kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için kredi kefalet sözleşmesinin imzalandığı açıklanmıştı. 

Yasal düzenlemelerin hayata geçmesi ile birlikte hazine destekli kredi kefalet sisteminin geçmiş yıllara oranla çok daha hızlı bir şekilde etki ettikleri belirlenmişti. Yapılan çalışmalar sonrasında işletmelere verilecek kredi miktarlarında herhangi bir şekilde sıkıntı çıkarılmaması gerektiği konusunda yeniden çağrılarda bulunuldu. Özellikle klasik bankacılık işlemleri sırasında tüketicilerden büyük teminatların ve abartılı isteklerin doğru olmadığına dikkat çekilerek daha makul çalışmalar yapılması çağrısında bulunuldu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol