Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması başladığında son 3 aylık zaman dilimi içerisinde trafik sigortasını yüksek fiyattan yaptıran tüketicilerin mağduriyetinin giderilebileceğini belirten Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, tüketicilerin bu uygulamada ödediği fazla ücretten geri dönmek için poliçesini iptal ettirebileceğini ve yeni fiyat üzerinden yaklaşık olarak yüzde 30 oranında indirimli fiyattan yeniden trafik sigortası yaptırabileceğini söyledi.

Bakan Şimşek Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada Hazine Müsteşarlığınca zorunlu trafik sigortası ücretlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeni ile tavan fiyat uygulaması kararı alındığını ancak yeni bir uygulamaya gidileceğini söylemişti. Şimşek’in konuşmasında belirttiğine göre trafikteki otomobillerin trafik sigorta primlerinde yüzde 30’lara varan bir indirim uygulanırken, trafiğe yeni çıkacak araçlar için ise yüzde 40 oranında indirim uygulanacak.

Milyonlarca Sürücüyü İlgilendiriyor

Primlerde 2 yıl önce yüzde 300’lere varan artışların yaşandığını ve tüketicilerin bu durumdan çok şikayetçi olduğunu belirten Çağatay, Hazine Müsteşarlığın gösterdiği duyarlılık ve çözüm arayışının 20 milyon sürücüyü ilgilendirdiğini, uygulamanın nisan ayında başlayacağını söyledi.

Sigortaya Teşvik

Yapılan bu indirim uygulamasını tüketiciyi çok memnun ettiğini belirten Çağatay, son yıllarda yaşanan aşırı artış sonrasındaki yaşanan indirimin tüketicileri sigortaya teşvik edeceğini, makul fiyatlara düşen primlerin trafik poliçesini yaptırmayanları harekete geçireceğini söyledi.

3 Ay İçinde İptal Edilebilir

Tavan fiyat üzerinden trafik sigorta primi ödeyen ve poliçelerini yaptıran tüketicilerin bu indiriminden faydalanabileceğini belirten Çağatay, tüketicilerin 3 aylık zaman dilimi içerisinde poliçelerini iptal ettirebileceğini ve yeniden indirimli fiyat üzerinden işlem yaptırabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.