Ana SayfaEkonomiMayısta Rus Akını Var! Rusların Favorisi Türkiye

Mayısta Rus Akını Var! Rusların Favorisi Türkiye
M

-

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra iki ülke arasında yaşanan gergin dönemler her iki ülkenin de kayıp yaşamasına neden olmuştu. Ülkeler arasındaki diplomasi krizi aşılamayınca Rusya’nın uyguladığı ihracat kotası sebebi ile geçtiğimiz yıl ihracatçı ve üreticiler Rus pazarından elleri boş dönerken, turizm sektörü hayat damarlarından olan Rus turistlerin Türkiye’yi tercih etmemesi ile büyük bir darbe almıştı. Yaşanan krizin faturaları her iki ülke için de ağır olsa da ülkeler arasındaki soğuk hava rüzgarlarının yumuşaması sektörler üzerinde olumlu etkiler oluşturmaya başladı. İki ülke siyasilerinin bir noktada anlaşmaya varması ve sıkıntılı günleri geride bırakmak adına adım atması sonucunda turizmden ziraat kadar farklı alanlarda hareketlilik yaşanmaya başladı.

İhracatta Adım Atıldı

Yaşanan gelişmeler sonrasında ihracat alanında Rusya’nın attığı adımlar üreticilerin ve ihracatçıların yüzünü tam anlamı ile güldürmese de bazı tarım ürünlerinde ihracat kotasının kaldırılması ufakta olsa bir hareketlenmeye sebep oldu. Son dönemlerde Rusya’ya ihracatın yeniden başladığını belirten yetkililer ilerleyen zamanda ürün kısıtlamasının da kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

Turizm İçin Önemli Adımlar

Ülkeler arasındaki havanın yumuşamasından en memnun olan sektör şüphesiz ki turizm sektörü oldu. Rus turistlerin yıllardır Türkiye’yi tercih ettiğini belirten turizm temsilcileri geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuz havanın ortadan kalması için bu yıl Rus turistler için erken rezervasyon imkanları başta olmak üzere pek çok alanda kolaylık sağladılar.

Favori Tatil Yeri

Rusya Federal Turizm Ajansı tarafından açıklanan ülkenin önde gelen tur operatörlerinin verilerine göre Rus turistlerin favori tatil yeri Türkiye oldu. Toplam rezervasyonlar içerisinde yüzde 32’lik pay ile Türkiye’nin birinci sırada olduğunu belirten yetkililer mayıs ayında ülkemizde Rus turist akını olacağını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol