Ana SayfaEkonomiFitch, Suudi Arabistan’ın Karne Notunu Düşürdü

Fitch, Suudi Arabistan’ın Karne Notunu Düşürdü
F

-

Fitch Ratings, Suudi Arabistan hakkında verdiği uzun vadeli kredi notunu açıkladı.

Suudi Arabistan’ın uzun vadeli kredi notunu açıklayan kurum, açıklamayı yazılı olarak yaptı.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu ülkenin uzun vadeli kredi notunun AA+ seviyesinden A+ seviyesine düşürdü. Fitch Ratings yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın not görünümünüyse DURAĞAN olarak kaydetti.

Fitch Ratings tarafından belirlenen not görünümleri sonrasında söz konusu ülke alınan kararlara tepki verdi.

Fitch Ratings geçtiğimiz haftalarda Türkiye hakkında da kararını açıklamış, Türkiye’nin kredi notunu BBB- seviyesinden BB seviyesine çekmişti. Aynı kurum Türkiye’nin not görünümünü ise DURAĞAN seviyesinde sabit tutmuştu. Türkiye alınan kararlara tepki vermiş, kararların ekonomik göstergeler baz alınarak değil, siyasi gelişmeler göz önüne alınarak alındığını ifade etmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Suudi Arabistan hakkındaki kararında bazı durumlara gönderme yaptı. Ülkenin not görünümünü düşürme nedeni olarak, kamu ve dış ödeme bilançolarına işaret eden Kurum, “Kötüleşme devam ediyor ve ülkenin bütçe açığı 2016 yılından beklentilerin üzerinde arttı” dedi.

Söz konusu ülkenin kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasıla miktarında büyüme olduğunu kaydeden Fitch, 2015 yılında yüzde 4 olan oranın yüzde 9,7 oranına yükseldiğini açıkladı.

Fitch Ratings bu açıklamalar yanı sıra Suudi Arabistan yönetimine de gönderme yaptı. Ülke yönetiminin reform programını hırslı bulduğunu açıklayan uluslararası kredi derecelendirme kurumu, programın gerçeğe dönüşmesi hakkında da şüphelerinin olduğunu söyledi.

Bu açıklamalara ek olarak Suudi Arabistan para birimi riyalin teminatsız ülke tahvil notu da AA- seviyesinden A+ seviyesine düşürüldü. Suudi Arabistan’ın tavan notu ise AA+ seviyesinden AA seviyesine geriledi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol