Gündem Maaşlar Artık Devletten!

Maaşlar Artık Devletten!

Son Güncelleme:

Stajyerler için devlet tarafından verilmesi planlanan maaş katkısının yapılan düzenlemeler sonrasında artık resmi hale getirildiği açıklandı. Öğrencilere maaş dönemi artık resmen başlıyor. 

Meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin zorunlu olarak staj yapma imkanları bulunduğu için her yıl bu konuda bir arayışa girdikleri belirleniyor. Bu süreç içerisinde yaz aylarının yaklaşması ile birlikte staj aramak için harekete geçtikleri biliniyor. Okulun olmadığı yaz aylarında binlerce öğrenci daha iyi öğrenmek ve bu konuda tecrübe kazanmak için staj dönemlerini başlatmak için harekete geçecekler. 

Stajyerlerin ücretleri ilk zamandan bu yana kadar hep tartışma konusu haline geldi. Bu süreç içerisinde hükümet kafa karışıklıklarının önüne geçebilmek için duruma el koydu. Stajyerlerin ne kadar ücret almaları gerektiği konusunda yeni bir düzenleme yapıldı ve bu konuda olması gereken sınırlar çizildi. Artık öğrencilerin yapmış oldukları staj süreleri kapsamında önemli bir destek almaları gerektiği planlanıyor. 2017 yılında öğrencilerin alacakları staj ücretlerinde önemli bir artışın yaşandığı görüldü. Öğrencileri çalıştırıp acımasızca maaş vermeyen işletmelerin gerçekleştirmiş oldukları suistimallerin önüne geçilmesi planlananlar arasında yer alıyor. Artık hükümet tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler sonrasında bir alt limit belirlenmiş oldu. 

Yirmi ve üzerinde çalışanı olan işyerlerinin öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’undan az ödeme yapmamaları bekleniyor. İşletmelerin daha fazla küçülmesi sonucunda ise asgari ücretin yüzde 15’lik kısmının aşağına düşülmemesi planlanıyor. Ancak bu rakamlar alt limit olarak belirlendiğinden dolayı daha fazlasının gerçekleştirilmesi konusunda işverenler tamamen serbest olacaklar. 2017 yılında tüm staj yapan öğrencilere verilecek olan ödemelerin devlet desteği ile sağlanması bekleniyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,429BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,622TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,533TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler