Ana SayfaGündemKalan İzinlerin Ücreti Ödenecek

Kalan İzinlerin Ücreti Ödenecek
K

-

Çalışma hayatını işçiler için kolaylaştırmak adına hükümet tarafından yeni çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Özellikle izin konusunda atılan adımlar oldukça dikkat çekerken kullanılamayan izinlerin ücretleri ödenmek zorunda. 

Çalışanların yoğun bir iş temposu içerisinde çalışmaları ve çoğu zaman çalışma hayatı içerisinde kendilerine ayıracak zamanı bulamamaları sebebiyle yıllık olarak hak ettikleri izinleri kullanamadıkları belirlendi. Bazen işverenler tarafından getirilen kısıtlamalar, verilen işler sebebiyle yıllık izinlerin istenildiği gibi kullanılamadığı tespit edildi. Çalışma hayatı içerisinde izin her çalışanın hakkı olduğu için bu konuda yaşanan sıkıntılara çeşitli çözümler getirildi. 

Bazı çalışanlar yıllık izinlerini kullanamadıkları için yıl içerisinde bu izinlerin yanmasından dolayı son derece şikayetçiler. Bu süreç içerisinde izin kullanamayan kişilerin bu haklarının yanmayacağı kesin bir dille açıklandı. İş kanunu çerçevesinde kullanılmayan izinler birikiyor ve daha sonraki zamanlarda kullanılması için bir anlamda korunuyor. Ancak işçinin bir işyerinde işe başladıktan sonraki süreç içerisinde yıllık izni hak etmesi için deneme süreci de içinde olmak üzere bir yıllık çalışma yapmış olması gerekiyor. İşçiye verilen yıllık izin süresi işverenin insiyatifine kaldığı gibi çalışma performansı, çalışılan iş ve çalışma süresine göre değişiklik gösterebiliyor. 

İzinlerin süresinin 1 yıldan başlamak üzere her 5 yılda bir arttığı açıklandı. İşçi herhangi bir sebepten dolayı işten ayrıldığı zaman daha önceki dönemlerde kullanmadığı yıllık izin süreleri için oldukça üzülürken bu süreç içerisinde artık işten ayrılması halinde içeride biriken yıllık izinlerinin ücretini işverenden karşılayabilecek. Yıllık izin bir hak olduğu için kullanamamış olanlara para olarak geri dönecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol