Ana SayfaEkonomiVW'den 10 ABD Eyaletine 157 Milyon Dolar Tazminat

VW’den 10 ABD Eyaletine 157 Milyon Dolar Tazminat
V

-

Volkswagen emisyon davası kapsamında Amerika’daki 10 eyalete tazminat ödemesi yapmayı kabul ettiğini duyurdu.

Dünyanın en çok tercih edilen otomobil marklarından Volkswagen, ABD’ye tazminat ödeyecek. Volkswagen emisyon testlerini manipüle etmiş ve çevreyi normalden fazla kirleten araçları Amerika’ya göndermişti. İşte bu konuyla ilgili devam eden soruşturma ve davalar sonuçlandırıldı.

Volkswagen yazılımla emisyon testlerini normal değerlerde çıkarttığını kabul etti.  Amerika’da devam eden emisyon davası kapsamında, ülkedeki on eyalete tazminat ödemesi yapacağını açıklayan Volkswagen markası; toplamda 157 milyon dolarlık ödeme yapacağını duyurdu. Volkswagen tazminat ödemelerini ise Amerika’nın Pennsylvania, Washington ve New York gibi önemli eyaletlerine yapacak.

Volkswagen bu konu ile ilgili daha öncede ABD’ye tazminat ödemişti. Son olarak 2016 yılında markaya ait dizel araçların çevreyi normalden fazla kirlettiği belirlenmişti. ABD bu konuyla ilgili de dava açmış Volkswagen’den tazminat ödemesi almıştı. Geçen yılki tazminat ise Amerika’nın 44 farklı eyaletine ödenmişti. Volkswagen’nin geçen yıl ödemeyi kabul ettiği tazminat tutarı ise 603 milyon dolar olarak kayda geçmişti.

Volkswagen emisyon davası sürecinde 4,3 milyar dolarlık tazminat ödemesini kabul eden anlaşmaya 10 Ocak tarihinde imza atmıştı. Davada Volkswagen’e yöneltilen suçlamalar ise 10 Mart tarihinde otomobil markası tarafınca kabullenilmişti.

25 Milyar Dolarlık Maliyet

Volkswagen’in dünyanın farklı ülkelerinde milyonlarca dizel aracı bulunuyor. Emisyon testlerinde oynama yapan Volkswagen ise söz konusu araçları geri çağırıyor. Markanın 11 milyona yakın aracı geri çağırdığı ifade ediliyor. Bu duruma bir de tamir maliyetleri ekleniyor. Tazminat davaları, cezalar ve bu maliyetler hesaplandığında ise markanın 25 milyar doların üzerinde kaybının olduğu ifade ediliyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol