Ana SayfaEkonomiEv Alacaklar Dikkat! Konut Kredisi Çekerken Bunları Göz Ardı Etmeyin

Ev Alacaklar Dikkat! Konut Kredisi Çekerken Bunları Göz Ardı Etmeyin
E

-

Günümüzde hayat şartlarına bağlı olarak insanların ilk sahip olmak istediği nesne evdir. “Evim olsun, bana ait olsun.” hayalleri ile birçok insan bunun için çabalamaktadır. Günümüz yaşam koşullarına göre bir ev sahibi olmak hiç de kolay değildir. Ev sahibi olabilmek için, yardım alabileceğiniz bir miktar birikimlerimizin üstüne finans kuruluşlarından kredi çekerek, ev sahibi olabilmeniz mümkündür.

Burada önemli olan satın almak istediğiniz evin banka tarafından belirlenen rapora göre kredi desteği sağlayıp sağlayamayacağıdır. Kira öder gibi oluşan kredi taksitleri ile zamanla ev sahibi olabilirsiniz. Bankanın bundan dolayı sizden isteyeceği belgeler ve satın alacağınız evin üzerine teminat olarak ipotek yapılır. Borcunuzu öderseniz ve zamanında borcunuzu bitirdiğinizde evin sahibi siz olursunuz. İpotek ortadan kalkmış olur. Ama alacağınız ev kredisinde borcunuzda gecikmeler ve borcunuza ödemeyecek hale getirirseniz ipotekli satın aldığınız eviniz elinizden gider. Kimse böyle bir şeyin olmasını kesinlikle istemez.

Yine de çok düşünülerek böyle bir işlem yapılması gerekiyor çünkü başınıza herhangi bir şey gelse sağlık sorunlarınızdan dolayı çalışamayacak duruma bile gelseniz bankalar sadece alacağı paraya bakar ve size bu konuda pek de yardımcı olmayacağı açıkça ortadadır. Hayallerinizi süsleyen evi bulup bankaya gittiğinizde sizden birtakım evraklar isteyecektir. Ev Kredisi nasıl çekilir diyenler için yapmaları gereken adımları şu şekilde belirtmemiz mümkündür.

Ev Kredisi Çekme İşlemleri

Ev kredisi çekmek diğer kredilere oranla çok daha teferruatlı bir işlemdir. Bankaya gittiğinizde TC kimlik numaranızla bankanın bireysel müşteri temsilcisi hesaplara girerek daha önce herhangi bir sicil problem yaşadınız mı diye hemen incelemeye başlar.

Maaş bordrosunu da yanınızda götürmeniz gerekir çünkü banka size belirleyeceği aylık taksitlere bakarak size maksimum verebileceği kredi miktarını söyler ve geri kalan maaşınızla yaşayabilecekmisiniz diye bakar. Daha sonra evinize Expertiz gelir ve almak istediğiniz evinizi incelemeye başlar. Tabii evinize gelen bu ekspertizinde masraf adı altındaki harcamaları sizin kredinizden kesilir. Banka evinize biçtiği değerin Max. % 80 oranın da ev kredisi verir. Örnek verecek olursak eğer 100.000 TL lik bir ev almak istediğinizde banka 80.000 TL ye kadar kredi vermektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol