Ana SayfaEkonomiS&P, Güney Afrika’nın Notunu BB+’ya Çekti!

S&P, Güney Afrika’nın Notunu BB+’ya Çekti!
S

-

Standard & Poor’s Güney Afrika kararını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Standard & Poor’s, Güney Afrika hakkında aldığı kararı açıkladı. Güney Afrika’nın kredi notunun açıklanması ardından piyasaların olumsuz etkilendiği öğrenildi.

Güney Afrika’nın kredi notu 2000 senesinden bu güne ilk defa yatırım yapılabilir seviyesinden aşağıya çekildi. Kredi derecelendirme kurumu Standard & Poor’s, Günay Afrika’nın kredi notunu “BB+” seviyesine indirdiğini açıkladı. Ülkenin para biriminin görünümününse “Negatif” olduğu kaydedildi.

Standard & Poor’s tarafından alınan bu kararları, Güney Afrika Devlet Başkanının yaptığı bakan değişikliğinin etkilediği ifade edildi. Güney Afrika Başkanı, ülkenin maliye bakanını da değiştirmişti.

Standard & Poor’s tarafından alınan kararlar ardından rand, geçen son çeyreğin en düşük seviyesine kadar geriledi. Ülkedeki tahvil faizleri ise arttı. Dün bu gelişmeler yaşanırken, rand bu güne düşüşle başladı. Düşüşün yüzde 0,7 oranında olduğu kaydedildi. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında bir günde en fazla değer kaybeden Güney Afrika para birimi, ciddi kayılar yaşadı.

Standard & Poor’s’un aldığı kararlar sonrasında piyasalar şimdi de uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody’s’in kararına kilitlendi. Moody’s Güney Afrika kararını 7 Nisan tarihinde açıklayacak. Değerlendirme öncesinde açıklama yapan Moody’s, Güney Afrika’daki yapısal reformlara göndeme yaptı. Söz konusu reformlar hakkında şüphelerinin olduğunu ifade eden Moody’s, kararlarının yönü hakkında ilk sinyali de vermiş oldu.

Güney Afrika son zamanlarda siyasi sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor. Ülkenin Maliye Bakanı Pravin Gordhan görevden alınarak, yeni Maliye Bakanı olarak Malusi Gigaba getirilmişti. Bu kararı alan Devlet Başkanı, ülkede siyasi bir çalkantının yaşanmasına neden olmuştu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol