Ana SayfaEkonomiIFC’den Türkiye’ye 1 Milyar Dolar Yatırım

IFC’den Türkiye’ye 1 Milyar Dolar Yatırım
I

-

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Türkiye Direktörü Aisha Williams, 1964 yılından bu yana Türkiye’de yatırım yapan kuruluşun 2017 yılında da yatırımlarına devam etmeyi planladıklarını açıkladı. Türkiye ekonomisinin büyük belirsizlikler taşıdığını belirtirken bütün iniş çıkışlara rağmen yatırıma devam edeceklerini ifade etti.

2016 yılı büyüme rakamlarının darbe girişimi ve ardından gelişen ohal sürecinden etkilenerek beklenin altında geldiğini belirten Williams, “Dünya Bankası Türkiye’nin 2017 yılındaki büyüme oranını yüzde 2,7 olarak tahmin ediyor. Bu rakam olması gerekenin altında. Türkiye büyümeye hazı ve çok daha büyük potansiyele sahip bir ülke. 2018 ve 2019 yılında gayri safi yıllık hasıla büyüme oranının yüzde 3,5 seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz. Ancak yine de potansiyelinin altında kalmış olacak. Türkiye’nin gelişmesi için bu rakamlar yeterli değil.” dedi

Uluslararası Yatırımcının Cezbedilmesi Gerek

IFC’nin 50 yıldan fazla zamandır Türkiye’de hizmet verdiğini ve en fazla yatırım yapılan ikinci ülke konumunda olduğunu belirten Williams, ülkenin büyümesi için içeriden ve dışarıdan birçok yatırımcının harekete geçirilmesi gerektiğini ifade etti. “Türkiye’nin yatırımcılarının önünü açması gerekiyor. Bunun için de saydamlık, demokrasi, inovasyon, bağımsız bir hukuk sistemi en önemli şartlardan biri. Verimlilik için destek sağlanmalı. Yatırımcılar cezbedilmeli. Türkiye Asya ile Avrupa arasında köprü olması fırsatına sahip bir ülke. Hem Asya pazarından hem de Avrupa pazarından faydalanabilme imkanına sahip ancak bu imkanı iyi değerlendirmesi gerekir. Yatırımcılar ülkenin artılarının yanında zorluklarını da gözden geçiriyorlar.” dedi.

Özel sektöre ait projelere yılın ilk yarısında 500 milyon dolar finansman sağladıklarını belirten Aisha Williams yılın ikinci yarısında da 500 milyon dolarlık bir yatırımı öngördüklerini, toplamda 1 milyar dolarlık yatırım ile seneyi kapatmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol