Ana SayfaEkonomiAkdeniz ile Karadeniz Ulaşım Koridorları İle Birbirlerine Bağlanacak

Akdeniz ile Karadeniz Ulaşım Koridorları İle Birbirlerine Bağlanacak
A

-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ulaşımdaki sıkıntıları çözmek için ülkemizin kuzeyi ile güneyini Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu üzerinden 18 ayrı ulaşım koridoruyla birbirine bağlayacaklarını belirtti. Yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan projede Karadeniz’den Akdeniz’e kesintisiz bir şekilde tünel, viyadük ve köprüler ile bölünmüş yollar yapılacağını açıklayan Bakan Arslan, ülkeye kazandırdıkları bölünmüş yol miktarını arttırmayı hedeflerini ifade etti.

Son 15 yıllık süreçte özellikle batıdan doğuya yönelik bölünmüş yol projelerinde büyük kademe kaydettiklerini ifade eden Arslan sözlerine şöyle devam etti, “Biz tüm ülkeyi boydan boya bölünmüş yollar ile donatma hedefi ile yola çıkarken öncelikle batıdan doğuya yapılan koridorların çok önemli olduğunu ifade ettik. Ancak bu koridorlar kuzey güney güzargahındakiler ile tamamlanmazsa tam olarak netice elde edememiş oluruz. Bu nedenle kuzeyden güneye inşa edeceğimiz 18 ulaşım koridoru ile vatandaşımıza daha iyi hizmet sunmayı hedefliyoruz.”

Planlanan 18 ulaşım koridoru hakkında da bilgi veren bakan sözlerine şöyle devam etti:

“Kuzeyden güneye planladığımız koridorlar arasında en doğuda 3 tanesi Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya oradan da Akdeniz’e bağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar arasında Ovit Tüneli var. Allah’ın izni ile Rize’nin İkizdere ilçesinde 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapımı devam eden bu tüneli 2018 yılında hizmete açmayı planlıyoruz. Böylece Rize’yi Erzurum’a bağlamış olacağız.

Ayrıca Zigana Tüneli’de önemli bir adım. Bu tünel sayesinde Trabzon’u Erzincan’a bağlamış olacağız. 14 bin 200 metrelik bir güzetgah ve devamında da Erzincan’ı Erzurum’un İspir ilçesine bağlayan Kop Tüneli bulunmakta.” dedi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,349TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol