ABD Saldırdı Rusya Düşüşe Geçti

ABD Saldırdı Rusya Düşüşe Geçti

ABD’nin Suriye’ye saldırmasından sonra Rus borsası değer kaybı yaşadı.ABD’nin etkiye tepki olarak füze saldırında bulunması Rus Borsası’nı etkiledi. Normal seyrinde devam eden ruble ve Rus borsası ABD’nin füze saldırısı sonrasında güne değer kaybı ile başladı. Suriye’nin İdlib bölgesinde mevcut rejimin kimyasal katliamına tepki göstermek için harekete geçen ve füze saldırısında bulunan ABD’nin bu hareketi sonrasında Rus borsası ve Rus rublesi güne değer kaybederek başladı. Yaşanan gelişme sonrasında Rus rublesi dolar karşısında günün ilk yarısında yüzde 1 oranında değer kaybetti ve 56,9 seviyesine kadar geriledi. Konu hakkında açıklama yapan analistler ABD’nin Suriye’ye yaptığı saldırı sonrasında petrol fiyatında yükseliş yaşandığını ancak Rus nezdinde küresel risk algısının yükselmesi sebebi ile borsa ve rublede değer kaybının yaşandığını belirtiyor.

İlişkilere Ciddi Zarar Verdi

ABD’nin Suriye saldırısı hakkında açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye saldırısının ABD Rusya ilişkilerine ciddi bir zarar verdiğini, bu kararın iki ülkenin zor zamanlar geçirmesine neden olduğunu belirten Putin sürecin bundan sonrasının takibinde olduklarını söyledi.

Yüzde 5 Değer Kaybı

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer Moskova Borsa Endeksi (MICEX)’ de günün ilk yarısında yüzde 0,5 oranında değer kaybı yaşayarak 2.044 puana kadar geriledi, RTS endeksi ise yüzde 1,5 oranında düşüş yaşadı ve 1.132 puana indi.

Petroldeki Artış Geçici

Petroldeki yükselişi değerlendiren analistler Suriye’de yaşanan gelişmeler nedeni ile petrol fiyatlarında yükseliş yaşandığını ancak bunun geçici olduğunu gerginliğin daha fazla tırmanmaması durumunda fiyatların tekrar normal seyrine döneceğini bu durumun çok uzun süre devam etmeyeceğini, yükselişin sürece bağlı olduğunu söyledi.Rus borsası ruble füze fırlatma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!