Kamu Denetçiliği Kurumu, Memur-Sen tarafından 4-C’liler için yapılan başvuruyu neticelendirdi.

Memur-Sen 4-C’lileri yakından ilgilendiren ek ödeme kaynaklı mağduriyet için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yapmıştı. İşte o başvuru Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından karara bağlandı. KDK’nın kararına göre 4-C kapsamında görevli olan personel yargının karar verdiği ek ödemeyi ve toplu sözleşme dahilindeki ek ödemeyi almaya hak kazandı.

4-C’liler Karardan Memnun

Sen 4-C’li çalışan personelin yakından takip ettiği karar sevinçle karşılandı. Bir süredir Kamu Denetçiliği Kurumu’nun vereceği kararı bekleyen çalışanların mağduriyetlerinin olumlu yönde çözülmesi ek ödeme almaya hak kazanmalarının önünü açtı.

Mağduriyet Giderildi

Geçerli olan sözleşmeye uyarınca 4-C’li personel, üçüncü dönem toplu sözleşme şartlarına göre 1.800 göstergesinin memur maaş katsayısı çarpım sonucuna göre ek ödeme almakta. Ama toplu sözleşme imzalanmadan önce mahkeme kararının çıkması 4-C’li personelin ek ödeme hakkına son vermişti. Son durumda toplu sözleşme imzalanmadan 750 TL seviyesinde ek ödeme alma hakkı olan söz konusu personel, toplu sözleşme imzalanması ardından ek ödemelerde düşüş yaşamıştı. Sözleşme sonrasındaki ek ödeme miktarı 15 TL seviyesine inmişti. İşte bu noktada Kamu Denetçiliği Kurumu’nun aldığı karar 4-C statüsünde çalışmakta olan personelin bu mağduriyetini giderdi.

Yapılan açıklama ardından Memur-Sen Genel Başkanı sonucu değerlendirdi. Alınan kararın 4-C kapsamında çalışan tüm çalışanlara hayırlı olmasını dileyen Başkan Ali Yalçın, “Kazanılmış olan bir hakkın kaybedilmemesi sendikamızı mutlu etti” şeklinde konuştu.

4-C statüsünde çalışan personelin ek ödeme almasının önü Maliye Bakanlığı ve ilgili kurumların konuyu yargıya taşıması ile gerçekleşmişti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın