2017’nin en güçlü 50 iş kadınını bir araya getiren liste açıklandı. Fortune Türkiye, tarafından hazırlanan liste iş dünyasında performansıyla dikkat çeken kadın liderleri ağırladı.

“En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde birinciliği Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı aldı. Güler Sabancı, Sabancı Holding’i yaklaşık on senedir yönetmekteydi. Fortune Türkiye’nin hazırladığı “Global Liderler” listesinin birinciliğini ise Serpil Timuray aldı.

Güler Sabancı

Sabancı Holding’e kazandırdıklarıyla listenin birinci sırasına oturan Güler Sabancı, aile şirketinin net satışlarını bir yıl gibi kısa bir sürede yüzde 12 oranında arttırmayı başardı. Holdingin kombine net satışı 2016’dan bu güne 53 milyar 600 milyon lira artış kaydetti. Güler Sabancı söz konusu dönemde holdingin konsolide net karında yüzde 19’luk artışın yaşanmasına neden olacak kararlar verdi. Şirketin konsolide net kârı bir yılda 2 milyar 700 milyon liraya yükseldi. Aile şirketinin 2016’dan bu güne yaptığı yatırım miktarı ise 4 milyar lirayı aştı.

Gülsüm Azeri

Fortune Türkiye, OMV Türkiye CEO’sunun başarısını da gözden kaçırmadı.  Gülsüm Azeri’nin CEO olduğu OMV 2016’da cirosunu 30,790 milyara yükselttiğini açıkladı.

Pınar Abay

ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay ve ekibinin bankaya katkıları da büyük oldu. Banka geçen yılın aktif toplamını 58 milyar lira olarak açıklarken, net karını ise 592 milyon lira olarak duyurmuştu. ING Bank’ın öz kaynakları ise 5 milyar 100 milyon olarak kaydedildi.  

Suzan Sabancı Dinçer

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyeler arasında yer alan Suzan Sabancı Dinçer, bankanın başarılı bir yılı geride bırakmasını sağlayacak kararlara imza attı. Bankanın toplam aktifleri 2016’da yüzde 17’lik dilimde artış kaydetti. Banka toplam aktifini 294 milyar lira olarak duyurdu. Ülke ekonomisine 219 milyarlık kredi desteği veren banka, 13 milyar liralık faaliyet geliri kazandı.

Canan Özsoy

General Electiric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş dünyasının en güçlü kadınları arasına giren Canan Özsoy, GE Türkiye’ye değer katan çalışmaların ismi oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın