Türkiye’de çilek yetiştiriciliğinin artması için fide ve sulama malzemeleri destekleri devam ediyor.

Üreticinin daha fazla çilek üretmesinin önünü açacak uygulamalarla, yıllık üretim miktarının arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda çilek yetiştiricilerine sağlanan desteklere bir yenisi daha eklendi. Kırklareli İl Özel İdaresi söz konusu projeye finans desteği verdi. Kırklareli’nde üretim yapmak isteyen ve projelerini ilgili makamlara ulaştıran 52 üreticiye destekler teslim edildi. “Çilek Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında üretici çiftçilere fide, malç ve su boruları teslim edildi.

Kırklareli’nde çilek üreticileri bir süredir üretim yerlerini çilek meyvesi için uygun hale getirme çalışması halindeydi. Çilek Yetiştiriciliği Projesine dahil olmak için yapılan çalışmalarda sona gelindi. Toprak ve iklimlendirme faaliyetleri tamamlandı. 52 çilek üreticisi proje dahilinde verilen fide ve sulama teknolojisi desteklerinden yararlanmaya hak kazandı. Bu hak sahipleri arasında yer alan vatandaşlara çilek fideleri ve sulama sistemleri Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünce teslim edildi. Ümit Ortan ve çilek üreticilerinin bir araya geldiği teslimde, Müdür Ortan kentte üretim yapmaya başlayacak tüm çiftçilere bereketli bir hasat mevsimi dileklerini iletti. Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak her zaman üreticinin yanlarında olduklarının altını çizen Ortan, çilek üretiminin hem ülke hem de hane halkı ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti.

Kırklareli’nde çilek üretecek vatandaşlar, kendilerine verilen desteklerden dolayı memnun olduklarını ifade etti. Çilek Yetiştiriciliği Projesinin kent ve kendileri için önemli bir adım olduğunu belirten üreticiler; projeye destek sağlayan, projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür etti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın