Advert Advert Advert

Kaçakçılıkla Mücadelede Yeni Sitemlerin Maliyeti 60 Milyon TL!

Kaçakçılıkla Mücadelede Yeni Sitemlerin Maliyeti 60 Milyon TL!
Kaçakçılıkla Mücadelede Yeni Sitemlerin Maliyeti 60 Milyon TL! Çiğdem Yeniay -

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılıkla mücadelede önlemleri arttırmaya hazırlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılıkla mücadelede önlemleri arttırmaya hazırlanıyor.

Güvenlik önlemlerini maksimum seviyeye çıkartmayı hedefleyen Bakanlık, bu kapsamda yeni yatırımlar yapacak. Ek yatırımların maliyeti ise 60 milyonu bulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı özellikle gümrük kapılarındaki kaçakçılığın önüne geçmek için yeni bir önlem paketi alacak. Bu tedbirler sayesinde vergi gelirindeki kaybı önlemeye çalışacak olan Bakanlık, diğer taraftan da ülkenin güvenliğine katkı sağlayacak. Bu noktada son teknolojiye sahip cihazlar gümrüklere yerleştirilecek. Alınan bilgilere göre bu güvenlik önlemleri, teknik kapasitenin yükselmesini de beraberinde getirecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı özel güvenlik önlemelerine yaklaşık 60 milyon liralık ek yatırım yapmayı planlıyor. Gümrük kapılarına takılacak bu sistemler araç içi, bagaj ve trenlerde tarama sistemini devreye sokacak. Söz konusu sistemler her gümrüğe kazandırılırken, uygulama ile kaçakçılıkla daha etkin bir şekilde mücadele edilmiş olacak.

X-RAY CİHAZLARININ SAYISI ARTACAK

Gümrüklerde fiziki müdahale gerekmeden kontrolün sağlanmasına imkan veren Araç ve Konteyner Tarama Sistemleri sayısında artış yapılacak. Böylelikle gümrük kapılarında veya gümrüklü alanlarda hem zamandan hem de iş gücü maliyetindeki kayıp engellenecek. Şu anda 18 adet olan Araç ve Konteyner Tarama Sistemleri sayısı, yeni yatırımlar sonunda 60 gibi bir rakama yükseltilmiş olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüm bu yeni yatırımlar yanında bir çok gümrük kapısına ve liman işletmelerine kapalı devre kamera sistemlerini dahil etti. Gümrükteki işlerin ve işlemlerin daha etkin şekilde yürütülmesini sağlayan bu sistemlere yenileri de eklenerek, güvenlik en yüksek seviyeye çıkarılmış olacak. ZBV Backscatter olarak adlandırılan tarama sistem sayısının 9’a yükseltileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

gümrük ve ticaret bakanlığı x-ray cihazı kaçakçılıkla mücadele gümrük kapıları güvenlik sistemleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!