2017 turizm sezonu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Avrupa’daki turizm şirketlerinin izledikleri satış politikası hakkında yorumda bulundu. Geçtiğimiz yıl darbe girişimi , Rusya ile yaşanan kriz ve terör olaylarının artış göstermesi gibi sebepler yüzünden turizm sektörünün çok derin yaralar aldığını belirten Gürcün, geçen yıl gerçekleşen bu olaylar sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gurbetçilere yapmış olduğu çağrı sonrasında şimdi de uluslararası tur operatörlerinin bir son dakika oyunu oynadıklarını ve özellikle Hollanda, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan Türklerin erken rezervasyon taleplerinin beklemeye alındığını söyledi. Yapılan bu uygulamanın doğru olmadığını belirten Gürcün bazı operatörlerin rezervasyonları son dakikaya bırakarak fiyat düşürmeye çalıştıklarını söyledi.

Operatörler Avantaj Peşinde

Gurbetçilere ilişkin yürütülen kampanyanın sektörde henüz hissedilmediğini belirten Gürcün, Avrupa pazarında genellikle son dakika satışlarının ağırlıklı olduğunu, otel satışlarının genelde temmuz ve ağustos ayında gerçekleştiğini söyledi. Türkiye’nin çok büyük bir turizm kapasitesi olduğunu ve yılın her döneminde uçak ve kalacak yer bulmanın mümkün olduğunu söyleyen Gürcün, bunun farkında olan bazı operatörlerin rezervasyonları son dakikaya bırakarak fiyatları düşürmeye çalıştıklarını bu yüzden taleplerin beklemeye alındığını söyledi.

2017’den Umutluyuz

2016 yılında ülkenin zor bir dönemde geçtiğini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, henüz yabancı turist sayısında bir artış gözlenmediğini ancak haziranın son haftası itibari ile gurbetçilerin gelmeye başlayacağını referandum sonrasında rezervasyonlarda artış yaşanacağını söyledi. Tatil paketlerinde erken almanın her zaman avantaj olduğunu belirten Gürcün, son dakikaya bırakmaların dezavantaja neden olacağını, 2017 yılından ümitli olduklarını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın