Rusya’nın doğu bölgesine 18 farklı ülke vatandaşı için vizesiz giriş izni çıktı.

Konu hakkındaki ilk açıklama Rusya Başbakanından geldi. Başbakan Dmitry Medvedev açıklamasında ülkenin uzak doğu bölgelerine vizesiz giriş izni vereceklerini kaydetti. 18 ilkeyi kapsayacak olan vize muafiyetini kazanan ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığı ifade edildi.

Rus Başbakan tarafından yapılan açıklamada, vize muafiyeti listesinin önüne geldiği ve listeyi onayladığı, muafiyetin özellikle iş adamlarını ve turistleri kapsadığı belirtildi. Listenin onaylanması ardından söz konusu bölgeye gidecek olan turist ve iş adamlarına uygulamada olan prosedür ve işlemler yapılmayacak. Vize işlemleri olmadan ülkenin uzak doğu bölgesine giriş yapılabilecek. Ülkenin ifade edilen bölgesine girebilmek için tek yapılması gereken, kişisel bilgilerin ilgili internet sayfasına girilmesi olarak açıklandı.

Rus Başbakan Dmitry Medvedev’de tüm bunları ifade ederek ilgili yasanın Martın ilk günlerinde onaylandığını yeniden hatırlattı. Onaylanan yasa ise Vladivostok serbest limanına giriş kuralları yeniden belirlenmişti.

Rusya bu kararı ülkenin uzak doğusuna yönelik yatırımların artması ve bölgenin ekonomik hareketlilik yaşaması için almıştı. Bu nedenle turistlere böyle bir muafiyet verildi. Bunun yanında iş adamlarının bölgeye yatırım yapması için bölgeyi ziyaret etmelerinin önündeki en büyük engellerden biri de kaldırılmış oldu. Dmitry Medvedev bölgenin yatırım için uygun olduğunu ifade ederken, “Bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi. Rusya böylelikle ülke ekonomisine ilave kazanç eklemek için düğmeye basmış oldu.

Vize muafiyeti listesinde yer alan ülkeler arasında uzak doğu ülkelerinin ve körfez ülkelerinin yoğunlukta olduğu gözlemlendi. Listede dikkat çeken diğer bir ülke ise Türkiye olarak kayda geçti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın