Ekonomi Pasaport Damgasında Yeni Uygulama

Pasaport Damgasında Yeni Uygulama

Son Güncelleme:

İçişleri Bakanlığı tarafından 10 Nisan 2017 tarihinde sınır kapılarına gönderilen bir yazı ile bütün Türk vatandaşlarının pasaportlarına damga vurulması uygulamasında değişikliğe gidildi. Görev gereği sürekli yurt dışına çıkmak zorunda kalan uçuş ekipleri bu uygulama dolayısı ile kısa sürede pasaportları dolduğu için yeni pasaport çıkartmak zorunda kalacaklardı. Ancak yeni uygulama sayesinde yurt dışına sık çıkış yapan uçuş ekipleri böyle bir uygulama ile karşılaşmayacak. 10 Nisan 2017 tarihinde sınır kapılarına gönderilen yazı ile uçuş ekiplerinin pasaportlarına damga vurulması zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer bu yeni uygulamanın uçuş ekipleri açısından büyük kolaylık sağlayacağını aksi halde sürekli pasaport yenileme zorunluluğunun yaşanacağını söylediler.

Uygulama Bu Sabah Başladı

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre uygulama bu sabahtan itibaren başladı. Bugün sabah saatlerinden itibaren uçuş ekipleri için başlatılan uygulama sayesinde pilot ve kabin memurlarını da kapsayan uygulama ile söz konusu kişiler ülkeye giriş ve çıkışlarda damga vurdurmak zorunda kalmayacak. Pasaport değişikliği yaşanmasının da önüne geçecek bu uygulama aşamasında söz konusu kişilerin yurda giriş ve çıkışlarındaki vurulması gereken damga bundan böyle pasaportlara değil ayrı bir kâğıda vurulacak.

Uygulama Yeni Başladı

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 10 Nisan 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından sınır kapılarına yazı gönderilmesi ile uygulanmaya başlayan yeni sistemde kadın – erkek istisnasız tüm Türk vatandaşlarının ülkeye giriş ve çıkışlarında pasaportlarına damga vurulması zorunluluğu getirilmiş, uçuş ekipleri de bu kapsamda ele alınmıştı. Bu sabah yeni gelen genelge ile bu konuda bakanlık yeni bir uygulamaya giderek uçuş ekiplerini bu kapsamdan çıkardı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler