Domates Yasağının Rusya’ya Zararı 1,5 Milyar Dolar

Domates Yasağının Rusya’ya Zararı 1,5 Milyar Dolar

Rusya Türk domatesine yasak uygulamayı sürdürürken, Rus ekonomistler ülkenin bu yasaktan zararlı çıktığını açıkladı.Rusya Türk domatesine yasak uygulamayı sürdürürken, Rus ekonomistler ülkenin bu yasaktan zararlı çıktığını açıkladı.

Yasağın yerli domates üreticisini korumak amaçlı uygulandığını belirten ekonomistler, tüketicinin pahalı domates yemek zorunda kaldığının altını çizdi.

Konuyla ilgili araştırmayı ülkede faaliyet gösteren kurumlar yaptı. Rus başbakanlığına bağlı olarak çalışan kurumların hazırladığı rapor, Türk domatesine uygulanan yasağın ülke ekonomisine verdiği zararı gözler önüne serdi. Rapordaki bilgilere göre yasağın Rusya’ya verdiği zarar 1 milyar 500 milyon dolar olarak açıklandı. Türkiye’nin domates ihracatındaki kaybı ise 1 milyar 700 milyon dolar olarak bildirildi.

Rapor Rusya’nın domates yasağını ‘Domates Savaşı’ olarak adlandırırken, Rus tüketicilerin domatese 3 kat daha fazla para harcadığına dikkat çekildi. Türkiye tarafının ülkeye ihraç ettiği domatesler için yeni pazarlar bulduğu da ifade edilen raporda, “Türkiye domates ihracatına yönelik iyi bir politika takip etti. Rusya’ya gönderemediği domates için yeni pazarlar buldu. Fakat yine de Türk domatesi yüzde 10’luk kayıp yaşadı” denildi.

Rus bakanlığının geçtiğimiz haftalarda domates üretimi kapsamında bazı kararlar aldığına da değinen rapor, Rusya’nın üreteceği domates miktarının ihtiyacı karşılayamayacağı ve Türk domatesiyle fiyat rekabetine giremeyeceğini de dile getirdi. Rus Bakanlık bu konuda sera üretimine geçilmesi için üreticiye bazı destekler verileceğini, projelerin devlet tarafından destekleneceğini duyurmuştu. Fakat bu konuda üreticinin tedirgin olduğunu kaydeden rapor, desteklerin geri çekilebileceği konusunda endişelerinin olduğunu da ifade etti.

Söz konusu 3 kurumun hazırladığı raporda Türkiye’nin domates ihracat rakamları ve pazarları da yer aldı. Rusya’nın, Türk domatesine getirdiği yasak öncesinde ihtiyacın yüzde 43’lük bölümünün Türkiye’den karşılandığı kaydedildi.

“Türkiye Rusya’ya gönderdiği domatesin yarısından fazlasını farklı ülke pazarlarına gönderdi. Fakat Türkiye’nin bu yasaktan kaybı bir milyar 700 milyon doları buldu” diyen rapor, ülkedeki domates fiyatının bu yasakla birlikte yüzde 16’dan fazla yükseldiğine dikkat çekti. türk domatesi rusya domates yasağı rusya türkiye rusya ithalat yasağı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!