Yatırım ve Destek Hamlesi Cazibe Merkezleri Programı kapsamında bulunan Van’da yatırım yapma kararı veren iki firma Van’a dev yatırımlarda bulunacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan program kapsamında Van’da 50 milyon avroluk yatırım yapma kararı alan iki firma projelerini hayta geçirmek için ilk adımlarını attı. Ülke genelinde büyük yankı uyandıran Cazibe Merkezleri Programı’nın ilk meyvesi konumunda olan Van’daki yatırım hem bölge haklını hem de yetkilileri oldukça heyecanlandırdı. Türkiye’de toplamda 65 ilde yatırımı bulunan WILCO Group ile İran’da yatırımları bulunan AIDA Group, program kapsamında 50 milyon avroluk ortam yatırımlarını hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Hedef Yurt İçi ve Yurt Dışı

Hedeflerinin yurt içi ve yurt dışı pazarında yer bulmak olduğunu belirten şirket yetkilileri, Van Organize ve Sanayi Bölgesi‘nde (OSB) 100 bin metrekarelik yer tahsisinin gerçekleştirildiğini, bu alanın 63 bin metrekarelik kısmının kapalı alan şeklinde inşa edilecek bir fabrika olduğunu, inşası gerçekleşen fabrikada ahşap ürünlerinin üretileceğini söyledi.

İstihdama Katkı

Son dönemde ülke genelinde gerçekleştirilen çalışmalar içerisinde çok büyük yankı bulan milli istihdam seferberliğine de katkıda bulunacak yatırım sayesinde fabrikada 500 kişinin istihdamı sağlanacak. Yapılan yatırım sayesinde hem kent hem ülke ekonomisine hem de istihdama önemli bir oranda katkı sağlanacak.

Temmuz’da Temel Atılacak

Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer, program açıklandıktan sonra bölge hakkında bilgi aldıklarını bu kapsamda yaptıkları araştırma ve incelemeler sonucunda yatırımlarını Van’da yapmaya karar verdiklerini söyledi. Yatırım aşamasının çok iyi düzeyde ilerlediğini belirten yetkililer temmuz ayında fabrikanın temellerinin atılacağını sözlerine ekledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın