Türkiye fidan ithal eden ülke konumundan, ihraç eden ülke konumuna yükseldi. İlk fidan ihracatı Azerbaycan’a yapılacak.

Geçen 15 yıllık süreç içerisinde ekonomisini güçlendiren Türkiye, ihracat kalemlerine bir yenisini daha ekliyor. Fidan ihracatı için yapılan çalışmalarda sona gelen Bakanlık, dünya geneline ihracatın başlaması için düğmeye bastı. Konuyla ilgili ilk açıklama Bakan Eroğlu’dan geldi. Orman ve Su İşleri Bakanı ilk fidan ihracatının Azerbaycan’la başlayacağını belirten Eroğlu, ilerleyen dönemlerde tüm dünyaya ihracat yapılacağının sinyalini verdi.

Azerbaycan’a 300 Türk Fidanı Gönderiliyor

Türkiye fidan pazarında yerini almaya hazırlanırken, Orman Genel Müdürlüğü çalışmalarını tamamladı. Azerbaycan’a yapılacak ilk ihracatta boylu fidanlar ülkeye gönderilecek. Söz konusu ihraçta konu olan fidanların boyu üç metre olarak kaydedildi. İlk parti fidan ihracatı ise 300 adet olacak. Rootballı karaçam türündeki fidanlar Kastamonu’nun Daday ilçesinde yetiştirildi. Azerbaycan’a gönderilmesi için Sakaryalı ihracatçı firmanın eline ulaşan fidanlar yola çıkmak için son hazırlıkların tamamlanmasını bekliyor.

Hedefte 500 Adet Daha Var!

Orman ve Su İşleri Bakanı fidan ihracatının başlaması konusunda yaptığı açıklamada, hedeflerinde 500 adet daha fidanı olduğunu kaydetti. Fidan ihracatının hem bölge insanına hem ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağının altını çizen Bakan,  “Son yılarda Türkiye’nin izlediği ekonomik politikalar, ülkemizi ithalat yapan ülke konumundan, ihracat yapan ülke konumuna taşıdı. Bu kapsamda fidan ihracatında pazara giriş yapacak ve 2017’nin sonuna kadar 500 adet daha fidan ihraç edeceğiz” şeklinde konuştu. Bakanlığın canlı fidan ihracatı konusunda çalışmaları ise aralıksız sürüyor. Türkiye’nin fidan ihracatında ilk adım olarak gösterilen ilk parti, ilerleyen dönemlerde artarak devam edecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın