Advert Advert Advert

Diş Fırçası İthalatında Korunma Soruşturması

Diş Fırçası İthalatında Korunma Soruşturması
Diş Fırçası İthalatında Korunma Soruşturması -

Diş fırçalarının yurt dışından getirilmesi aşamasına korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verildi. Soruşturmaya takma damak fırçalarının da dahil olduğu yetkililer tarafından açıklandı.

Yetkililer tarafından halk sağlığının korunması için yapılan çalışmalara her geçen gün yenisi ekleniyor. Son dönemlerde gündeme gelen en önemli konulardan biri olan yurt dışından ithal edilen ürünlerin halk sağlına olan zararı konusunda çalışmalarını devam ettiren yetkililer, daha önceki gerçekleştirilen uygulamalar ile gıda ürünleri konusunda ciddi çalışmalar yapmış ve içinde GDO ya da zararlı farklı maddeler odluğu tespit edilen ürünlerin geri iadelerine karar vermişti. Son olarak Resmî gazete ’de yayımlanan tebliğ ile gıda ürünleri dışında tüketicilerin kullandığı ürünlerin başında gelen ve doğrudan temas sağladığı için hastalığa sebep olma ihtimali yüksek olan diş fırçaları içinde özel bir uygulama başlatılıyor. Yapılan bu uygulama ile hem yurt dışından gelen ürünler daha kontrollü olacak hem de ithalat yüzünden ciddi zarar gören yerli üretime katkı sağlanacak.

Resmî Gazete Yayımlandı

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalatta korunma önlemlerine ilişkin tebliğ Resmî gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın yayımlanması sonrasında son yıllarda ithalatı oldukça artış gösteren ve yerli üretime zarar veren diş fırçaları (damak fırçaları dahil) ithalatında korunma önlemi alınacak. Kararın uygulanması için İthalat Genel Müdürlüğü’ne gerekli başvurular yapıldı.

Soruşturma Açılmasına Karar Verildi

Yetkililerle başvurusunu değerlendiren İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, incelenen başvurular sonrasında korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verdi. Konu hakkında başvuruda bulunan yetkililer sürecin bir an önce ilerlemesini ve ithalatta korunma önlemlerinin uygulanmasını bekliyor. İthalatı oldukça yoğun olan bu ürünler hem yerli üreticiyi zora sokuyor hem de halk sağlığını tehdit edebiliyor.

Resmî gazete tebliğ korunma soruşturması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!