Ekonomi Diş Fırçası İthalatında Korunma Soruşturması

Diş Fırçası İthalatında Korunma Soruşturması

Son Güncelleme:

Yetkililer tarafından halk sağlığının korunması için yapılan çalışmalara her geçen gün yenisi ekleniyor. Son dönemlerde gündeme gelen en önemli konulardan biri olan yurt dışından ithal edilen ürünlerin halk sağlına olan zararı konusunda çalışmalarını devam ettiren yetkililer, daha önceki gerçekleştirilen uygulamalar ile gıda ürünleri konusunda ciddi çalışmalar yapmış ve içinde GDO ya da zararlı farklı maddeler odluğu tespit edilen ürünlerin geri iadelerine karar vermişti. Son olarak Resmî gazete ’de yayımlanan tebliğ ile gıda ürünleri dışında tüketicilerin kullandığı ürünlerin başında gelen ve doğrudan temas sağladığı için hastalığa sebep olma ihtimali yüksek olan diş fırçaları içinde özel bir uygulama başlatılıyor. Yapılan bu uygulama ile hem yurt dışından gelen ürünler daha kontrollü olacak hem de ithalat yüzünden ciddi zarar gören yerli üretime katkı sağlanacak.

Resmî Gazete Yayımlandı

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalatta korunma önlemlerine ilişkin tebliğ Resmî gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın yayımlanması sonrasında son yıllarda ithalatı oldukça artış gösteren ve yerli üretime zarar veren diş fırçaları (damak fırçaları dahil) ithalatında korunma önlemi alınacak. Kararın uygulanması için İthalat Genel Müdürlüğü’ne gerekli başvurular yapıldı.

Soruşturma Açılmasına Karar Verildi

Yetkililerle başvurusunu değerlendiren İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, incelenen başvurular sonrasında korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verdi. Konu hakkında başvuruda bulunan yetkililer sürecin bir an önce ilerlemesini ve ithalatta korunma önlemlerinin uygulanmasını bekliyor. İthalatı oldukça yoğun olan bu ürünler hem yerli üreticiyi zora sokuyor hem de halk sağlığını tehdit edebiliyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler