Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları geçiş ücretine yüzde 23 zam yapıldığına yönelik iddialar ardından Bakanlık yazılı açıklama yaptı.  

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı basında çıkan “Geçiş ücretleri yüzde 23 oranında zamlandı” haberlerine yanıt verdi. Bakanlık zammın Birleşmiş Milletler dolar enflasyon güncellemesi sonrasındaki, enflasyon farkı kadar olduğunun altını çizdi. “Fiyat güncellemesi yılın ilk gününde ilan edilen geçiş ücretine dahil edildi” diyen Bakanlık, iddiaların doğruyu yansıtmadığını ifade etti.

Bakanlık açıklamasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları geçiş ücretinin sözleşme ile belirlendiğine işaret ederek; köprüden geçişin Katma Değer Vergisi hariç 3 dolar olduğunu belirtti. Otoyoldan kilometre başına yine Katma Değer Vergisi hariç ücretin ise 0,08 dolar olduğunu tekrarladı.

Zam 2 Ocak 2017’de Yapıldı!

Açıklamada Merkez Bankası tarafından belirlenen dolar kurunun baz alındığı ifade edilirken, 2016 yılına ait kurun 2,9181 TL, 2017 yılına ait kurun ise 3,5192 TL olduğu kaydedildi. Bunun tarifelere 2 Ocak tarihi itibari ile yansıtıldığını bildiren Bakanlık, Şubat ayında Birleşmiş Milletler dolar enflasyon güncellemesi sebebiyle 8 Mart tarihinden sonra yüzde 2,09’luk enflasyon farkının da ücretlere yansıtıldığını söyledi.

Geçiş Ücretlerine Birleşmiş Milletler Dolar Enflasyonu Güncellemesi İlave Edildi

Basında çıkan haberlerde olduğu gibi geçiş ücretlerinde yüzde 23’lük bir zammın söz konusu olmadığını bildiren açıklama, geçiş ücretlerine sadece Birleşmiş Milletler dolar enflasyonu güncellemesinden kaynaklanan bir ilave yapıldığının altını çizdi. Söz konusu köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin güncellenmesinin yeni bir zammış gibi yansıtıldığını belirten Bakanlık açıklaması, çıkan söz konusu haberlerin kamuoyunu yanılttığını da kaydetti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın