Türkiye’de gerçekleştirilen referandum sonrasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’ye askerî harekât gerçekleştirilebileceğini açıklamasının ardından son 5 ayın zirvesine çıkan ve yatırımcıların yüzünü güldüren altın, küresel piyasalardaki jeopolitik risk algısının azalması ile düşmeye devam etmişti. Küresel piyasalardaki çok ufak hareketliliklerden bile etkilenen altının gram fiyatı son günlerde Fransa’da gerçekleştirilen seçimler sonrasında düşüşünü devam ettiriyor. Son 5 ayın zirvesi 154 lirayı gördükten sonra hızlı düşüş yaşayan altın şimdilerde 146,1 liraya kadar geriledi. Son 3,5 haftanın en düşük seviyesini gören altının gram fiyatı dün günü yüzde 2,6 oranındaki değer kaybı ile 146,5 liradan tamamlamıştı.

Güne Düşüş ile Başladı

Dün günü değer kaybı ile tamamlayan altının gram fiyatı düşüş eğilimini bugün de sürdürüyor. Bugün güne 146,1 lira ile başlayan altının gram fiyatı saat 11:05 itibari ile 146,5 liradan satışa sunuluyor. Son gelişmelerden sonra Kapalıçarşı’da çeyrek altın 240 liradan satışa sunulurken, Cumhuriyet altını ise 981 liradan satılıyor.

Ons Fiyatında Sert Düşüş

Altının durumunu yorumlayan analistler, küresel piyasalarda artan risk iştahına paralel olarak altının ons fiyatının değer kaybettiğini ve yüzde 0,5 oranında azalış yaşayarak 1.270,1 seviyesine gerilediğini belirtiyor. Fransa’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk tur sonuçlarının piyasalarda iyimserliğe neden olduğunu belirten analistler, küresel piyasalarda artan risk iştahının ise ons fiyatında sert düşüşe neden olduğunu söyledi. Analistler cuma günü açıklanacak ABD’nin 1. Çeyrek büyüme rakamlarının piyasaların en önemli verisi olacağını altının durumunu değiştirebileceğini söylüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın