Advert Advert Advert

Arapların Yeni Gözdesi Hayvancılık

Arapların Yeni Gözdesi Hayvancılık
Arapların Yeni Gözdesi Hayvancılık -

Turizmde Türkiye’ye yoğun ilgi gösteren Suudi Arabistan’ın yeni ilgi alanı şimdiler hayvancılık sektörü oldu. Suudi Arabistan merkezli dev şirketler ülkelerindeki hayvancılık alanındaki açığı Türkiye’de yapacakları yatırım ile kapatmayı hedefliyor.

Türkiye’deki ilkim şartları ve doğal güzellikler dolayısı ile turizm alanında ekonomiye büyük katkıda bulunan Suudi Arabistan coğrafyası Türkiye’nin hayvancılık sektöründeki imkanlarında da yararlanmak için kolları sıvadı. Yıllık yaklaşık olarak 10 milyon küçükbaş hayvanın ithal edildiği ve suyun korunması için zirai faaliyetlerde kısıtlama getirilmesinin gündemde olduğu Suudi Arabistan’da faaliyette bulunan bazı büyük şirketler, ülkenin et ihtiyacını karşılamak için Türkiye’de hayvancılık alanında büyük yatırımlar yapmayı planlıyor. Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı ziyaret ederek bölgenin hayvancılık alnındaki potansiyelini gözden geçiren firma yetkilileri, devletin vermiş olduğu hibe ve desteklerden faydalanarak Türkiye’de hayvan çiftlikleri oluşturmak ve ülkelerinde ihtiyaç olan 10 milyon küçükbaş hayvan talebinin büyük bölümünü Türkiye’den karşılamak istiyor.

Dünyanın Et İhtiyacı Karşılanır

Türkiye’de hayvancılık alanında büyük çalışmalar yapmayı planladıklarını belirten Suudi iş adamı Muhammed Nasır, bölgenin hayvancılık alanındaki öneminin farkında olduklarını, Türkiye’nin hayvancılık alanında iyi bir noktada olduğunu, bu imkanlardan yararlanarak ülkenin ihtiyacı olan et talebini karşılamak istediklerini söyledi. Nasır hayvancılığa biraz daha yatırım yapılırsa bölgenin sadece Türkiye değil Ortadoğu ve dünyanın et ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olduğunu, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi için daha fazla yatırım ve üreticinin önünün açılmasının gerektiğini söyledi.

İncelemeler Devam Ediyor

Körfez ülkelerinden gelen iş dünyası temsilcilerinin bölgede inceleme yaptığını belirten yetkililer, Arap iş adamlarının birkaç görüşme sonrasında bölgede büyükbaş hayvan işletmesi kurmaya karar verdiğini, görüşmelerin çok verimli geçtiğini yakın zamanda önemli çalışmaların yapılacağını söyledi.

hayvancılık alanı yatırımcı hibe ve destek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!