Karadenizli balıkçılar çaça avı için denize açılmaya başladı. Denizdeki ev yasağı kapsamında yer almayan çaça avlama, 15 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

Denizlerde avlanma yasağı 15 Nisan 2017’de başladı. Av yasağının başlamasıyla birlikte balık fiyatları da yükselişe geçti.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı çaçanın av yasağı dahilinde olmadığının altını çizerek, “Karadenizli balıkçılar 15 Mayısa kadar denizden çaça çıkaracak” dedi.

Bölgedeki deniz suyu sıcaklığı halen 7 ile 8 derece arasında değişirken, çaça miktarının artış kaydetmesi için su sıcaklığının 12 ile 13 dereceye kadar çıkması gerekiyor. İşte bu duruma işaret eden Başkan Malkoç, “bölgedeki balıkçı tekneleri suyun sıcaklığı istenen seviyede olmamasına rağmen, bir seferde 15 ile 20 ton arasında değişen miktarda çaça yakalıyor. 2016 yılında sezon boyunca toplamda 70 bin tondan fazla çaça avlandı. Sezonun başladığı günden bu yana avlanan çaça miktarı ise 50 bin tonu geçti. Sezonun 15 Mayısta sona ereceği düşünülürse, bu sezon avlanacak miktar 80 bin tonu bulacak” dedi.

Çaça balığı daha çok yağ üretiminde ve hayvan yeminde kullanılırken, balığın üretim merkezlerine satış fiyatı 50 kuruş seviyesinde gerçekleşiyor.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Malkoç, bu yıl Karadeniz’de balığın bol miktarda bulunduğuna dikkat çekti. Balıkçıların av miktarından ve fiyatlardan memnun kaldığını söyleyen Malkoç, “Bu sezon sadece hamsinin miktarında düşüş görüldü. Onun haricinde gerek palamut gerek istavrit bol miktarda ağlara takıldı. Denizin bereketi tezgahlara olumlu yansıdı ve palamutun tane fiyatı 5 TL’ye kadar geriledi. Vatandaş bu sezon balık yemeye doydu” şeklinde konuştu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın