KDV ve ÖTV İndirimi 30 Eylüle Kadar Uzatıldı!

0

Beyaz eşya ile elektrikli ev aletlerinde ÖTV sıfırlandı. Mobilyada uygulanmakta olan yüzde 18 KDV oranı ise yüzde 8’e çekildi. 30 Nisan’da sona eren vergi indirimlerinin süresi 30 Eylül 2017’ye kadar uzatıldı.

Piyasa İndirimlerle Birlikte Canlandı

Beyaz eşya, elektrikli ev aletleri ve mobilyaya uygulanan vergi indirimleriyle birlikte piyasa hareketlendi. Vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için mağazalara koşarken, sektör satışlarını ikiye katladı. Durumdan hem vatandaş hem de sektör menün kaldı. Bu durumu değerlendirmeye alan hükümet, vergi indirim süresini uzatmaya yönelik bir karar aldı.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda söz konusu vergin indirimlerinin 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olmasına karar verildi. Alınan karar Resmi Gazetede yayımlanarak resmileşti.

Mobilyada KDV Vergi İndirimine Devam!

Buna göre ofis koltukları, sandalye, yatak olabilme özelliği taşıyan mobilyalar, ofis içi mobilyalar, mutfak ile yatak odası mobilyaları vergi indirimden yararlanma hakkı kazandı. Söz konusu ürünlerin Katma Değer Vergisi oranı 30 Eylül tarihine kadar yüzde 8 oranında uygulanacak.

ÖTV Sıfırlandı!

Bakanlar Kurulu beyaz eşyada sıfırlanan ÖTV hakkındaki kararı da gözden geçirdi. Bakanlar Kurulu, halk tarafından beyaz eşya olarak bilinen buzdolaplarının, bulaşık ve çamaşır makinelerinin, klimaların, su ısıtıcılarının Özel Tüketim Vergisinin sıfır seviyesinde devam etmesine karar verdi. Alınan bu kararla sıfıra çekilen ÖTV, 30 Eylül 2017 tarihine kadar uygulamada olacak.

Alınan bu kararların düğün sezonu öncesinde hayata geçmesi, evlenecek çiftlerin yüzünü güldürdü. Beyaz eşya ve mobilya ihtiyaçlarını daha uygun fiyata alabilmenin mutluluğunu yaşayan çiftler, indirim sayesinde ev masraflarını azalttı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın