Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan reklam sektörünü denetlemeyi, tüketici haklarını korumayı ve rekabetçi piyasa işleyişini korumayı, usulsüz reklamları önlemeyi hedefleyen Reklam Kurulu, 2017 yılının ilk üç aylık zaman diliminde tüketiciyi yanıltan reklamlara geçit vermedi. Kurul adeta tüketiciyi kandırmaya çalışanlara ceza yağdırdı. Yetkililer tarafından açıklanan bilgilere göre Reklam Kurulu tarafından yılın ilk 3 ayında toplamda 1099 dosya karar bağlandı. Karar bağlanan 1099 dosyanın 891 adeti için yapılan ön incelemeler sonucunda başvurulardaki eksiklikler ve mevzuata aykırılık olmaması gibi sebepler yüzünden detaylı inceleme yapılmasına gerek olmadığı kararı verildi. Kurul tarafından incelemeye alınan 208 dosyadan 31’i mevzuata aykırı görülmezken geri kalan 177 dosyadan 133’üne reklam durdurma cezası, 44 adetine ise hem reklam durdurma cezası hem de idari para cezası verilmesine karar verildi.

İlk Sırada Gıda Sektörü Var

Yetkililer tarafından verilen bilgilere göre kurul tarafından incelenen reklamlarda ilk sırayı gıda sektörü içerisinde bulunan reklamlar yer alıyor. 2017 yılının ilk 3 aylık zaman diliminde mevzuata aykırı ve tüketiciyi kandırmaya yönelik reklamlara toplamda 3 milyon 386 bin 814 liralık ceza kesildiğini belirten yetkililer, kesilen cezaların büyük çoğunluğunun gıda sektörüne yönelik olduğunu, ikinci sırada sağlık sektörü yer alırken üçüncü sırada ise iletişim hizmetlerinin bulunduğunu belirtti.

Kurul Yakın Takipte

Reklam Kurulu’nun tüketiciyi kandırmaya yönelik, saç çıkarıcı, çeşitli sağlık sorunlarını iyileştirici, yağ yakıcı, boy uzatıcı, kilo verdirici gibi tedaviye yönelik reklamları yakın takibe aldığını belirten yetkililer, mevzuata göre aldatıcı özellik taşıyan bu reklamlara tolerans tanınmadığının altını çizdi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın