Piyasadaki ürünlerin güvenilirliği konusunda açıklamada bulunan Sempozyumda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Karaaslan, bakanlığın halk sağlığını tehdit eden güvensiz ürünler hakkında sıkı takipte bulunduğunu söyledi. 2016 yılında yurt dışından ithal edilen ürünler hakkında detaylı çalışmaların yürütüldüğünü, ithal ürünlerin kontrolleri konusunda hassas davranıldığını belirten Karaaslan, bakanlık bünyesinde bu kapsamda 118 personelin bulunduğunu, denetimlerin aralıksız yürütüldüğünü, mevzuata uymayan firmalar hakkında gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Güvensiz ürün ithal eden firmalara tolerans gösterilmediğinin altını çizen Karaaslan, mevzuata aykırı işlem yapan firmalara öncelikle süre verdiğini, aykırılığın giderilmemesi durumunda firmaya 18 bin 377 liradan az olmamak kaydı ile idare para cezası kesildiğini söyledi.

1 Milyonun Üzerinde Ceza

Mevzuata aykırı olan ürünlerin piyasaya arzının engellendiğin, firmaların piyasaya arz ettiği ürünlerin toplatıldığını ve gereken durumlarda imha edildiğini belirten Karaaslan, 2016 yılında bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda ithal edilen ürünlerin 51 bin 904 adetinde güvensizlik tespit edildiğini, güvensiz ürünleri ithal eden firmalara toplamda 1 milyon 86 bin lira idari para cezası kesildiğini söyledi.

Tekstil Ürünleri Güvenli

Ürünler hakkında açıklamada bulunan yetkililer Türk tekstil sektörünün dünyaya açık olmasının sonucu olarak tekstil sektöründe güvensizlik oranının sıfıra yakın olduğunu, dünya standartlarında ürünlerin mevcut olduğunu söyledi. Kanserojen madde içeren ürünler ile karşı karşıya kalındığını belirten yetkililer, bu tarz ürünlerin halk sağlına olumsuz etki etmesine izin vermemek için gerekli çalışmaların her zaman devam edeceğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın