Ana SayfaEkonomiGüvensiz Ürünlere Ceza Yağdı!

Güvensiz Ürünlere Ceza Yağdı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Piyasadaki ürünlerin güvenilirliği konusunda açıklamada bulunan Sempozyumda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Karaaslan, bakanlığın halk sağlığını tehdit eden güvensiz ürünler hakkında sıkı takipte bulunduğunu söyledi. 2016 yılında yurt dışından ithal edilen ürünler hakkında detaylı çalışmaların yürütüldüğünü, ithal ürünlerin kontrolleri konusunda hassas davranıldığını belirten Karaaslan, bakanlık bünyesinde bu kapsamda 118 personelin bulunduğunu, denetimlerin aralıksız yürütüldüğünü, mevzuata uymayan firmalar hakkında gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Güvensiz ürün ithal eden firmalara tolerans gösterilmediğinin altını çizen Karaaslan, mevzuata aykırı işlem yapan firmalara öncelikle süre verdiğini, aykırılığın giderilmemesi durumunda firmaya 18 bin 377 liradan az olmamak kaydı ile idare para cezası kesildiğini söyledi.

1 Milyonun Üzerinde Ceza

Mevzuata aykırı olan ürünlerin piyasaya arzının engellendiğin, firmaların piyasaya arz ettiği ürünlerin toplatıldığını ve gereken durumlarda imha edildiğini belirten Karaaslan, 2016 yılında bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda ithal edilen ürünlerin 51 bin 904 adetinde güvensizlik tespit edildiğini, güvensiz ürünleri ithal eden firmalara toplamda 1 milyon 86 bin lira idari para cezası kesildiğini söyledi.

Tekstil Ürünleri Güvenli

Ürünler hakkında açıklamada bulunan yetkililer Türk tekstil sektörünün dünyaya açık olmasının sonucu olarak tekstil sektöründe güvensizlik oranının sıfıra yakın olduğunu, dünya standartlarında ürünlerin mevcut olduğunu söyledi. Kanserojen madde içeren ürünler ile karşı karşıya kalındığını belirten yetkililer, bu tarz ürünlerin halk sağlına olumsuz etki etmesine izin vermemek için gerekli çalışmaların her zaman devam edeceğini söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.