TÜPRAŞ’ta Grev Var!

TÜPRAŞ’ta yönetim ile anlaşmaya varamayan işçilerin direnişi devam ediyor. Arabulucu ile yapılan ikinci toplantı sonrasında da anlaşmaya varamayan işçiler bu sabah işbaşı yapmayarak eylem yapma kararına vardılar. İzmit, Batman, Kırıkkale ve İstanbul’daki rafinerilerde eylem yapma kararı olan işçiler olduğu gibi çalışmaya devam eden işçiler de mevcut bulunuyor. Toplu iş sözleşmesinin 2 yıldan 3 yıla çıkarılmasını, mazeret izinlerinin kaldırılmasını, vardiya sisteminin değişmesini, esnek çalışma saatlerinin yaygınlaştırılmasını talep eden yönetime karşı direnen işçiler, sözleşmede anlaşmaya varılamaması yüzünden eylemlerini devam ettirme kararını devam ettiriyor.

İzmit Rafinerisi Eyleme Devam Ediyor

Yönetimin yapmak istediği değişiklikleri kabul etmeyen işçiler, 2017 – 2018 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varılamadığı için TÜPRAŞ İzmit rafinerisinde sabah 08:00 – 16:00 vardiyasında çalışmama kararı aldı. Rafinerinin önünde toplanan ve haklarını savunan işçiler slogan atıp, alkışta bulunarak eylemlerine devam ettiler.

Gündüz Vardiyası Çalışmayacak

Konu hakkında açıklamada bulunan işçi temsilcileri, gündüz vardiyasında çalışan işçilerin gün boyu işbaşı yapmayacağını, bu konuda kararlı olduklarını belirtti. Temsilciler gece vardiyasında olan işçilerin ise mesailerine devam edeceğini sözlerine ekledi.

Rafineri Önünde Toplanıldı

Gün boyu rafineri önünde bekleyen gündüz vardiyasında çalışan işçiler, rafineri önünde top oynayarak vakit geçirdi. Yanlarında getirdikleri yemekleri birlikte yiyerek birlik mesajı veren ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirten işçiler, toplu iş sözleşmesi için masanın yeniden kurulması gerektiğini, masada işin barış içerisinde çözülmesini istediklerini belirtti. Mücadeleden vazgeçmenin söz konusu olmadığını belirten sendika temsilcileri anlaşmaya kısa sürede varılmasını istediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.