Bankacıyım.Net

İlk Gaz 2018’de Verilecek!

İlk Gaz 2018’de Verilecek!

TANAP Genel Müdürü 2018 yılının ocak ayı itibari ile ilk test gazının verileceğini ve Türkiye’ye gaz taşıyacak kısmın açılacağını belirtti.

Türkiye açısından çok önemli olan TANAP (Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi) hakkında açıklamalarda bulunan TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Türkiye-  Gürcistan sınırından başlayıp Eskişehir’e kadar uzanacak olan ‘’ Faz 0 ‘’ ismi verilen kısmın 1334 kilometre uzunluğunda olduğunu ve 56 inçlik borulardan meydana geldiğini, bu kısmın içerisinde birinci ve ikinci ölçüm istasyonları ile Eskişehir’deki kompresör istasyonunun da var olduğunu söyledi. Projenin işleyişi hakkında bilgi veren Düzyol, ilk etapta gaz vermek için kullanılacak olan kompresör ünitelerinin inşasının gerçekleşeceğini, şimdiye kadar gelinen nokta incelendiğinde Türkiye’ye gaz taşınmasını sağlayacak olan Faz 0 adı verilen kısmın yüzde 80’inin tamamlandığını söyledi. Düzyol Eskişehir’den Avrupa’ya kadar uzanacak olan kısmın ise yaklaşık olarak yüzde 45’lik kısmında ilerleme kaydedildiğini, projenin tamamına bakıldığında yüzde 70’lik ilerleme olduğunu söyledi.

Çanakkale Geçişi Yaz Sonunda

Projenin Çanakkale geçişi hakkında da bilgi veren Düzyol, Çanakkale geçişinin bu yıl yaz sonunda gerçekleşeceğini, bu bölgede çalışan Malezyalı şirketin, kendini akıntıya karşı dengede tutabilen ve suyun üzerinde hiç hareket etmeden kalabilen bir gemiyi bölgeye getirerek deniz geçişini tamamlayacağını sürecin bu şekilde işlemesinin daha sağlıklı sonuçlar vereceğini söyledi.

BOTAŞ Tasarrufu Yüzde 30 Oranında

TANAP’ta bütçenin revize edildiğini ve bu işlemden sonra ilk hesaplamalara göre 3,2 milyar dolar tasarruf sağlandığını belirten Düzyol, yatırım tutarının ilerleyen zamanlarda biraz daha düşebileceğini, tasarruf edilen tutarın yüzde 30’unun BOTAŞ’ın harcaması gereken tutar olduğunu, revize bütçe ile Türkiye açısından ciddi bir tasarruf sağlandığını sözlerine ekledi.

İlgili:  Hayat Sigortası Yaptırın Hayatın Sürprizlerine Hazırlıksız Yakalanmayın
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.