Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşmelerin ardından ilişkiler normalleştirilmeye başlandı. Anlaşılamayan domates ihracatı sonrasında yeni bir karar verildi. Hükümet tarafından yeni bir planın harekete geçirileceği öğrenildi. 

Türkiye ile Rusya arasında iki yıl önce yaşanan uçak krizinin ardından ilişkilerin bozulduğu öğrenilmişti. Rusya tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların ardından en çok etkilenen durumun domates ihracatı olduğu öğrenildi. İlişkilerin normalleştirilmeye başlamasının ardından tüm sorunlar çözüme kavuşturulmaya başlandı. Ancak tek çözülemeyen sorunun domates ihracatı olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde Rusya ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bir görüşme yapıldı. Domates sorunun bu görüşme ile bir kez daha gündeme taşındığı öğrenildi. 

Daha önce yapılan açıklamalar sırasında domates ihracatı konusunda bir ara formüllerin gündeme getirilebileceği tespit edilmişti. Bunun ardından ara formülün ne olacağı merak konusu haline geldi. Mevsimlik domates ihracatının gerçekleştirilmesi planlandı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ilerleyen günlerde Rus yetkililerle tekrar bir görüşme yapacağını açıkladı. Mevsimlik ihracat ile birlikte çiftçilerin sorunlarının da çözüme kavuşturulması bekleniyor. Bu sistemle birlikte Aralık Mart ayları arasında ihracatın açılması talep edilecekken diğer süreler içerisinde kapatılması bekleniyor. Yapılan önerinin Rusya tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu haline geldi. 

Ortaya çıkan sorunlar ve ihracat oranında meydana gelen azalma sonrasında ihracat fiyatlarının arttığı da tespit edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sonraki günlerde yaptıkları açıklamaların ardından domates sorununu gündeme çok getirmenin ve merkeze getirmenin doğru olmayacağını dile getirmiş oldu. Konu hakkında çalışmalar devam ediyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.