Ana SayfaEkonomiŞimşek: Gıda Enflasyonunu Düşürmek İçin Çalışıyoruz!

Şimşek: Gıda Enflasyonunu Düşürmek İçin Çalışıyoruz!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Enflasyonu tek haneleri rakamlara düşürmenin hükümetin öncelikleri arasında bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’deki gıda fiyatlarındaki oynaklığın bir son bulması gerektiğini, oynaklığın enflasyon görünümünü ve öngörülebilirliğini olumsuz etkilediğini söyledi. Gıda enflasyonunu düşürmek, bu olumsuz etkiyi gidermek ve gıda piyasasındaki arz ve fiyat oluşumuna dair sorunları kaldırmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Şimşek, çalışmaların daha sistemli devam etmesi için Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin kurulduğunu komitenin sekretarya görevini de Merkez Bankası’na verdiklerini söyledi.

Gıda Komitesi Toplandı

Nisan ayındaki enflasyon gerçekleşmeleri sonrasında Gıda Komitesi’nin toplandığını, toplantıda ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli çözümlerin karara bağlandığını belirten Şimşek, orta ve uzun vadeli yapısal konularda ise çalışmaların devam ettiğini, gelinen aşamaların değerlendirildiğini söyledi. Işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyon üzerinde olumsuz etkilerinin görülmeye devam ettiğini belirten Şimşek, bu etkiyi sınırlandırmak için kısa vadede uygulanacak bir dizi önlem alındığını ve konu hakkında gerekli birimlere görev dağılımının yapıldığını söyledi.

Ekmekte Fiyat Düzenlemesi

Ekmekte fiyat belirleme sürecinde de yol kat edildiğini belirten Şimşek, arz artışı için vergi teşviklerinin üzerinde çalışıldığını, sağlıksız fiyat oluşumlarının önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılığını söyledi.

Yapısal Sorunlara Neşter Atılacak

Ticari maliyetleri hafifletmek için çalışmaların devam ettiğini ve kapsamlı bir teşvik paketinin hazırlandığını belirten Şimşek, sektördeki yapısal sorunların giderilmesi için kati kararlar alınarak neşter atılacağını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.