Şimşek: Gıda Enflasyonunu Düşürmek İçin Çalışıyoruz!

Enflasyonu tek haneleri rakamlara düşürmenin hükümetin öncelikleri arasında bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’deki gıda fiyatlarındaki oynaklığın bir son bulması gerektiğini, oynaklığın enflasyon görünümünü ve öngörülebilirliğini olumsuz etkilediğini söyledi. Gıda enflasyonunu düşürmek, bu olumsuz etkiyi gidermek ve gıda piyasasındaki arz ve fiyat oluşumuna dair sorunları kaldırmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Şimşek, çalışmaların daha sistemli devam etmesi için Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin kurulduğunu komitenin sekretarya görevini de Merkez Bankası’na verdiklerini söyledi.

Gıda Komitesi Toplandı

Nisan ayındaki enflasyon gerçekleşmeleri sonrasında Gıda Komitesi’nin toplandığını, toplantıda ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli çözümlerin karara bağlandığını belirten Şimşek, orta ve uzun vadeli yapısal konularda ise çalışmaların devam ettiğini, gelinen aşamaların değerlendirildiğini söyledi. Işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyon üzerinde olumsuz etkilerinin görülmeye devam ettiğini belirten Şimşek, bu etkiyi sınırlandırmak için kısa vadede uygulanacak bir dizi önlem alındığını ve konu hakkında gerekli birimlere görev dağılımının yapıldığını söyledi.

Ekmekte Fiyat Düzenlemesi

Ekmekte fiyat belirleme sürecinde de yol kat edildiğini belirten Şimşek, arz artışı için vergi teşviklerinin üzerinde çalışıldığını, sağlıksız fiyat oluşumlarının önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılığını söyledi.

Yapısal Sorunlara Neşter Atılacak

Ticari maliyetleri hafifletmek için çalışmaların devam ettiğini ve kapsamlı bir teşvik paketinin hazırlandığını belirten Şimşek, sektördeki yapısal sorunların giderilmesi için kati kararlar alınarak neşter atılacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.