Bir gazete çıkan ‘’ Yandaşa Kıyak’’ başlıklı haberin ardından Maliye Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Konu hakkında yapılan yazılı açıklamada Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili olan haberde kasıtlı olarak yalan söylendiği, haberin maksatlı ve kötü niyetli olduğu belirtilirken yapılan düzenlemenin Anayasa ve vergi hukukunun temel kurallarına uygun olduğunun altı çizildi. Haberin kesinlikle gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, haberin maksatlı yapıldığı belirtildi.

Yalan Haber

Yarın TBMM’de görüşülmesi planlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile kesinlikle Bakanlar Kurulu’na borç ötelenmesi yapılacak firmaların belirlenmesi ile ilgili bir yetki verilmesinin söz konusu olmadığının altı çizildi. Haberde borcu ötelenecek firmalar ile ilgili kriterlerin belirsiz olduğu ifade edilirken yetkililer bu ifadenin doğru olmadığını borcu ötelenecek firmaların kriterlerinin Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceğini belirtti.

Hükümete Yakın Şirketlere Kolaylık

Haberde hükümete yakın şirketlerin borçlarında kolaylık sağlanması ile ilgili vurgu yapıldığını belirten yetkililer, bu ifadenin maksatlı olduğunu Bakanlar Kurulu’nun sadece genel kriterleri belirleyeceğini, hiçbir şekilde şirket ya da borçlu bazında bir karar vermenin söz konusu olmayacağını söyledi. Yetkililer hiçbir şekilde hiç kimseye özel bir imkân sağlanmasının söz konusu olmadığını, yeni sistemde verilen yetkinin amacının uygulamanın hesap verilebilir bir sistem ile yapılmasını sağlamak olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.