Ekonomi Rüzgâr 13 Milyar Doları Cepte Bırakabilir!

Rüzgâr 13 Milyar Doları Cepte Bırakabilir!

Son Güncelleme:

Coğrafi konum itibari ile Türkiye’nin rüzgâr enerjisi üretimi açısından potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten yetkililer, bu potansiyelin son dönemlerde yapılan yatırımlar sayesinde daha fazla değerlendirilmeye başladığını söylüyor. Türkiye’deki rüzgâr enerjisi üretimi hakkında açıklamalarda bulunan Borusan EnbW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, Türkiye’nin kurulu elektrik gücünü her yıl bin megavat artırması ile daha farklı bir konuma geleceğini, yıllık bin megavat artışın rüzgâr enerjisi ithalatında ciddi düşüş yaşamasını sağlayacağını, ithalat oranlarının düşmesi sayesinde yıllık yaklaşık olarak 13 milyar doların cepte kalabileceğini söyledi. Coğrafi konum itibari ile rüzgâr enerjisinin kullanılmasının çok ciddi olumlu sonuçlar vereceğini, yerli kaynaklardan yapılan üretim miktarının artması ile de doğalgaz ithalatında da düşüş yaşanacağını söyledi.

YEKA Süreci Değiştirecek

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) hakkında da açıklamada bulunan Acarla, bu uygulamadan önce güneş ve rüzgâr enerji yatırımlarında teknik ekipmanlar dışındaki ana kalemlerin ithal edilmesi gerektiğini ancak YEKA sonrasında bu durumda değişiklik yaşanacağını, bundan sonraki gerçekleşecek yatırımlarda yerlilik oranının daha da artacağını sözlerine ekledi.

Verimsiz Alanlar Bile Kullanılabiliyor

YEKA ile ithalat harcamalarında düşüş yaşanacağını belirten Acarla, rüzgâr enerjisinde her bin megavatta 13 milyar dolarlık tasarruf sağlandığını, yapılan hesaplamalara göre Türkiye’nin 48 bin megavat ticari potansiyelinin olduğunun ortaya çıktığını, gelişen teknoloji sayesinde kapasitenin daha da artışa geçtiğini, verimsiz olarak görülen alanların bile daha verimli hale geldiğini, yapılan yatırımlar sonucunda durumun daha da iyi konumlara geleceğini söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler