Ana SayfaEkonomiRüzgâr 13 Milyar Doları Cepte Bırakabilir!

Rüzgâr 13 Milyar Doları Cepte Bırakabilir!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Coğrafi konum itibari ile Türkiye’nin rüzgâr enerjisi üretimi açısından potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten yetkililer, bu potansiyelin son dönemlerde yapılan yatırımlar sayesinde daha fazla değerlendirilmeye başladığını söylüyor. Türkiye’deki rüzgâr enerjisi üretimi hakkında açıklamalarda bulunan Borusan EnbW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, Türkiye’nin kurulu elektrik gücünü her yıl bin megavat artırması ile daha farklı bir konuma geleceğini, yıllık bin megavat artışın rüzgâr enerjisi ithalatında ciddi düşüş yaşamasını sağlayacağını, ithalat oranlarının düşmesi sayesinde yıllık yaklaşık olarak 13 milyar doların cepte kalabileceğini söyledi. Coğrafi konum itibari ile rüzgâr enerjisinin kullanılmasının çok ciddi olumlu sonuçlar vereceğini, yerli kaynaklardan yapılan üretim miktarının artması ile de doğalgaz ithalatında da düşüş yaşanacağını söyledi.

YEKA Süreci Değiştirecek

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) hakkında da açıklamada bulunan Acarla, bu uygulamadan önce güneş ve rüzgâr enerji yatırımlarında teknik ekipmanlar dışındaki ana kalemlerin ithal edilmesi gerektiğini ancak YEKA sonrasında bu durumda değişiklik yaşanacağını, bundan sonraki gerçekleşecek yatırımlarda yerlilik oranının daha da artacağını sözlerine ekledi.

Verimsiz Alanlar Bile Kullanılabiliyor

YEKA ile ithalat harcamalarında düşüş yaşanacağını belirten Acarla, rüzgâr enerjisinde her bin megavatta 13 milyar dolarlık tasarruf sağlandığını, yapılan hesaplamalara göre Türkiye’nin 48 bin megavat ticari potansiyelinin olduğunun ortaya çıktığını, gelişen teknoloji sayesinde kapasitenin daha da artışa geçtiğini, verimsiz olarak görülen alanların bile daha verimli hale geldiğini, yapılan yatırımlar sonucunda durumun daha da iyi konumlara geleceğini söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.