Gündem Yeşil Pasaport İhracatçıların Yüzünü Güldürdü

Yeşil Pasaport İhracatçıların Yüzünü Güldürdü

Son Güncelleme:

İhracatçılara verilmesi planlanan yeşil pasaport için başvuruların başladığı açıklandı. 45 günlük süre içerisinde toplam 2 bin 142 başvurunun yapıldığı öğrenildi. 

Hükümet tarafından ülkede ihracatı artırmak, ihracatçıların kar oranlarını yükseltmek için çeşitli uygulamalar yapılmaya başlandı. Bu uygulamalar ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ilk açıklamalar sonrasında ihracatçılara büyük bir müjde verilmişti. Yıllık olarak 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine karar verildi. Sürecin başlatılmasının ardından başvuruların yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ilk yeşil pasaportunu alan ihracatçının Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça’nın aldığı tespit edildi. 

Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulunmayan ülkelerde Türk pazarının son derece ilerlediği tespit edilmişti. Bunun ardından Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerde rahat rahat Türk pazarının yayılmasını sağlamak ve ihracatın bu anlamda artırılmasını sağlamak için ihracat yapan firmaların temsilcilerine özel yeşil pasaport verilmesine karar verilmişti. Yapılan duyurunun ardından büyük ilgi ile karşılanan uygulamanın 45 günlük süreç içerisinde 2 bin 142 başvuruya kadar ulaştığı öğrenildi. 24 Mart tarihinde duyurulan uygulama kısa sürede ihracatçılar tarafından çeşitli başvurular ile karşılanmaya başladı. 

Firmaların bağlı bulundukları ihracatçı birliklerine başvuru yaptıkları ve sürecin başlaması için harekete geçtikleri öğrenildi. Sürecin başlamasının ardından çalışmaların tamamlandığı açıklandı. Çalışmaların tamamlandığı dosyalar için yeşil pasaport dağıtımları yapılmaya başladı. Bu sayede ihracat yapan büyük firmaların temsilcileri ülkeler arası vize muafiyeti ile sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecekler. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler