Ana SayfaGündemYeşil Pasaport İhracatçıların Yüzünü Güldürdü

Yeşil Pasaport İhracatçıların Yüzünü Güldürdü

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İhracatçılara verilmesi planlanan yeşil pasaport için başvuruların başladığı açıklandı. 45 günlük süre içerisinde toplam 2 bin 142 başvurunun yapıldığı öğrenildi. 

Hükümet tarafından ülkede ihracatı artırmak, ihracatçıların kar oranlarını yükseltmek için çeşitli uygulamalar yapılmaya başlandı. Bu uygulamalar ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ilk açıklamalar sonrasında ihracatçılara büyük bir müjde verilmişti. Yıllık olarak 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine karar verildi. Sürecin başlatılmasının ardından başvuruların yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ilk yeşil pasaportunu alan ihracatçının Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça’nın aldığı tespit edildi. 

Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulunmayan ülkelerde Türk pazarının son derece ilerlediği tespit edilmişti. Bunun ardından Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerde rahat rahat Türk pazarının yayılmasını sağlamak ve ihracatın bu anlamda artırılmasını sağlamak için ihracat yapan firmaların temsilcilerine özel yeşil pasaport verilmesine karar verilmişti. Yapılan duyurunun ardından büyük ilgi ile karşılanan uygulamanın 45 günlük süreç içerisinde 2 bin 142 başvuruya kadar ulaştığı öğrenildi. 24 Mart tarihinde duyurulan uygulama kısa sürede ihracatçılar tarafından çeşitli başvurular ile karşılanmaya başladı. 

Firmaların bağlı bulundukları ihracatçı birliklerine başvuru yaptıkları ve sürecin başlaması için harekete geçtikleri öğrenildi. Sürecin başlamasının ardından çalışmaların tamamlandığı açıklandı. Çalışmaların tamamlandığı dosyalar için yeşil pasaport dağıtımları yapılmaya başladı. Bu sayede ihracat yapan büyük firmaların temsilcileri ülkeler arası vize muafiyeti ile sorunsuz bir şekilde seyahat edebilecekler. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,212TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.