Haftada 45 saatin üzerinde çalışan kişiler çalıştıkları her dakikanın ücretini işverenden isteyebilirler. İşverenler fazla çalışma ücretlerini ödemek zorundalar.

İş hayatı çoğu zaman uzun çalışma saatlerinden oluşabilir. Ancak hükümet tarafından getirilen düzenlemeler hem çalışanların hem de işverenlerin çalışma haklarını korumak için yeniden düzenlenmeye başladı. Uzun çalışma saatleri iş hayatında normal karşılanırken çalışanların hakları çerçevesinde özel hayatlarının da karşılanması için haftalık belirli bir saat üzerinden çalışmaları gerekiyor. Çalışanların normal çalışma süreleri haftalık 45 saat olarak yasalarla belirlendiği için bu saatlerin üzerine çıkılması halinde her bir saatin ücretinin fazlasıyla ödenmesi gerekiyor. 

Çalışma hayatı içerisinde çalışan kişinin geliri haftalık çalışma saati üzerinden belirlendiği için belirli bir çalışma saatinin olması gerekiyor. Ancak günümüzde geçinmek sanıldığı kadar kolay olmadığı için daha fazla kazanmak için daha uzun saatler çalıştıkları belirlendi. Bu durum mesai içerisinde değerlendirildiği için ilave istihdamın da ortadan kalktığı tespit edildi. İşverende bu durumu olumlu karşıladığı için fazla istihdam yaratmak yerine çalışanların fazla mesaiye kalmasını sağlayarak daha fazla ücret ödemeyi kabul ediyor. Bu durum İş Kanunu ile koruma altına alınırken bazı işverenlerin çalışanlardan yararlanarak fazla mesai ücretlerini ödemedikleri ya da eksik ödedikleri tespit edildi. Haftalık 45 saatin üzerinde çalışan kişilere fazla çalışma ücreti mutlaka ödeniyor. 

İş Kanunu ile birlikte 45 saatin üzerinde yapılan her bir saatlik çalışma için mesai ücreti 1.5 katı olarak hesaplanarak bankaya yatırılıyor. Bu durumda çalışanların hesaplamaları ile mutlaka fazla çalışma ücretlerini almaları gerekiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.