Ana SayfaGündemHaftalık 45 Saatten Fazla Çalışanlar Dikkat!

Haftalık 45 Saatten Fazla Çalışanlar Dikkat!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Haftada 45 saatin üzerinde çalışan kişiler çalıştıkları her dakikanın ücretini işverenden isteyebilirler. İşverenler fazla çalışma ücretlerini ödemek zorundalar.

İş hayatı çoğu zaman uzun çalışma saatlerinden oluşabilir. Ancak hükümet tarafından getirilen düzenlemeler hem çalışanların hem de işverenlerin çalışma haklarını korumak için yeniden düzenlenmeye başladı. Uzun çalışma saatleri iş hayatında normal karşılanırken çalışanların hakları çerçevesinde özel hayatlarının da karşılanması için haftalık belirli bir saat üzerinden çalışmaları gerekiyor. Çalışanların normal çalışma süreleri haftalık 45 saat olarak yasalarla belirlendiği için bu saatlerin üzerine çıkılması halinde her bir saatin ücretinin fazlasıyla ödenmesi gerekiyor. 

Çalışma hayatı içerisinde çalışan kişinin geliri haftalık çalışma saati üzerinden belirlendiği için belirli bir çalışma saatinin olması gerekiyor. Ancak günümüzde geçinmek sanıldığı kadar kolay olmadığı için daha fazla kazanmak için daha uzun saatler çalıştıkları belirlendi. Bu durum mesai içerisinde değerlendirildiği için ilave istihdamın da ortadan kalktığı tespit edildi. İşverende bu durumu olumlu karşıladığı için fazla istihdam yaratmak yerine çalışanların fazla mesaiye kalmasını sağlayarak daha fazla ücret ödemeyi kabul ediyor. Bu durum İş Kanunu ile koruma altına alınırken bazı işverenlerin çalışanlardan yararlanarak fazla mesai ücretlerini ödemedikleri ya da eksik ödedikleri tespit edildi. Haftalık 45 saatin üzerinde çalışan kişilere fazla çalışma ücreti mutlaka ödeniyor. 

İş Kanunu ile birlikte 45 saatin üzerinde yapılan her bir saatlik çalışma için mesai ücreti 1.5 katı olarak hesaplanarak bankaya yatırılıyor. Bu durumda çalışanların hesaplamaları ile mutlaka fazla çalışma ücretlerini almaları gerekiyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.