Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonrasında en büyük problemlerden birisi olan zaman aşımı sorununun çözüme kavuşturulacağı açıklandı. 

Vergi mükellefleri için çeşitli sorunları beraberinde getiren zaman aşımı ve raporlama sürecinin ortadan kaldırılması için Maliye Bakanlığı harekete geçmeye hazırlanıyor. Bir süredir tereddütlü uygulamalar arasında yer aldığı tespit edilen zaman aşımı sürecinin mükellefler üzerinde bazı yüklere sebep olduğu tespit edilmişti. Bu durumun ardından sorunların çözülmesi için harekete geçildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından müfettişler tarafından vergi raporlamaları sırasında bazı raporların geç yazılması mükelleflerin zaman aşımına uğramasından dolayı çeşitli zorluklar yaşandığı ortaya çıktı. 

Mükellefler tarafından zaman aşımı raporlarından dolayı ortaya çıkan mağduriyetler açısından Bakanlığa konu hakkında pek çok şikayet gelmeye başladı. Bakanlık tarafından konu hakkında bazı çalışmaların yapıldığı tespit edildi. Son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sorunun çözümü için önemli adımların atıldığı belirlendi. Açıklamalarında ‘Vergi tarihlerinde yaşanan zaman aşımı sorunu konusunda bazı çalışmalar yapıyoruz. Bu konu hakkında bazı görevlendirmeler yaptı. En geç haziran ayının sonuna kadar sorunun çözülmesi için planlamalar yaptık’ ifadelerini kullandı. Vergi incelemeleri sırasında asıl amacın doğru tespit yapmak olduğu belirlendiği için çalışmaların titizlikle sağlanması için bazı planlamaların yapıldığı öğrenildi. 

Müfettişler tarafından yapılan raporlamaların zamanında yapılması için bir süreç belirlendi. Vergi dairelerinde yapılan çalışmalara göre en geç Ekim ayının sonuna kadar kayıtların vergi kayıtları içerisine girilmesi sağlanacak. Bu sayede sorumsuz davranışlar sonrasında mükelleflerin zaman aşımına uğrayarak sorun yaşamaları da bir anlamda engellenmiş olacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın